Polskie Radio
Section05
lutnik

Skrzypce ze “skrzydlatą duszą”

Pewne jest to, że po Antonim Hyblu zostały cztery instrumenty. Każdy nieco inny. Zostało też kilka dokumentów, w których artysta opisał sposób konstrukcji "polskich skrzypiec", momentami bardzo niejasnych. Jak brzmiały skrzypce z "duszą skrzydlatą"? Czym ona właściwie była? Na te pytania stara się odpowiedzieć lutniczka Katarzyna Bednarz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Piotr Pielaszek: jedne skrzypce to trzy miesiące pracy

- Mój ojciec jest lutnikiem, to od niego czerpałem inspirację i pomysł na ten zawód. Od zawsze byłem zainteresowany jego pracą i już jako dziecko zaglądałem do pracowni. Fascynowały mnie te stare instrumenty. Lubiłem pracę manualną w drewnie. Gdy inne dzieci były zajęte zabawkami, ja bawiłem się młotkiem i piłą - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Pielaszek - laureat Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  instrumenty strunowe instrumenty Dwójka KULTURA Paweł Siwek

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka instrumenty Paweł Siwek KULTURA Henryk Wieniawski

Paweł i Ernest Malinowscy. Pasja zaklęta w drewnie

Uważają się za entuzjastów muzyki zaklętej w drewnianych formach, a używając mniej górnolotnych sformułowań, po prostu lubią budować instrumenty muzyczne. Chociaż może ta "górnolotność" jest jednak na miejscu, skoro przyznają, że to czym się zajmują, to życiowa pasja. Właściciele firmy Malwood, Paweł i Ernest Malinowscy przyznają, że oddanie się owej pasji stało się też sposobem na życie, a więc źródłem dochodu. Obydwaj byli goścmi audycji "Ludzie gospodarki" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat: