Polskie Radio
Section05
Maia Sandu

Mołdawia wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw. "Był to pewien kanał dialogu z Moskwą"

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczania Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej utworzonej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej na początku lat 90. - Do tej pory był to pewien kanał dialogu z Moskwą dla prezydentów republik Azji Centralnej i sposób, by spotkać się z Putinem. Mołdawia to przekreśla - tłumaczy w "Więcej świata" dr Adam Eberhardt z Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska ŚWIAT Mołdawia Rosja Adam Eberhardt Ośrodek Studiów Wschodnich Maia Sandu

Spotkanie prezydentów Polski i Mołdawii. Przydacz: rozmawiano o bezpieczeństwie w obliczu zagrożenia z Rosji

Bezpieczeństwo, wewnętrzna sytuacja gospodarcza, społeczna, polityczna i energetyczna Mołdawii, a także ścieżka tego państwa do akcesji do Unii Europejskiej były głównymi tematami środowego spotkania prezydentów Polski i Mołdawii: Andrzeja Dudy i Mai Sandu - poinformował prezydencki minister Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Maia Sandu Mołdawia

Protesty środowisk prorosyjskich w Kiszyniowie. "Rosyjskie wpływy w Mołdawii są silne"

W piątek w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, środowiska prorosyjskie zorganizowały kilka antyrządowych protestów. Uczestniczyli w nich zwolennicy opozycyjnych ugrupowań Sor oraz Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM).Jak podał portal Stiri, jeden z największych protestów odbył się rano w centrum stolicy pod budynkiem Państwowego Urzędu Regulacji Energetyki (ANRE). 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bałkany Europa Więcej świata Rosja protest Mołdawia Michał Strzałkowski Maia Sandu ŚWIAT

Prezydent w Kiszyniowie: Polska wspiera prounijne aspiracje Mołdawii

- Dziś jest ten czas, kiedy Unia Europejska w sposób zdecydowany powinna powiedzieć "tak" tym państwom, które znajdują się w trudnej sytuacji, a których narody są zdeterminowane, by stać się członkami wielkiej europejskiej wspólnoty gospodarczej i cywilizacyjnej - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Mołdawi, Maią Sandu.
Zobacz więcej na temat:  Maia Sandu Andrzej Duda Mołdawia POLSKA ŚWIAT Europa Unia Europejska