Polskie Radio
Section05
manifestacje

W niedzielę manifestacja przed rosyjską ambasadą. "Chcemy przypomnieć Rosji o jej zbrodniach"

W niedzielę odbędzie się manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie. Jeden z organizatorów wydarzenia, szef stołecznego klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski, przekonuje, że udział w manifestacji "to świadectwo pamięci o napaści Rosji na Polskę i jasne stanowisko, że o niej nie zapomnimy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa mazowieckie Adam Borowski Gazeta Polska Codziennie regiony społeczeństwo Rosja manifestacje

Zdemolowane ulice, spalone samochody i setki rannych policjantów. Francja liczy straty po pierwszomajowych protestach

Francuski minister spraw wewnętrznych poinformował, że w sumie podczas pochodów pierwszomajowych we Francji zatrzymano 540 osób. W wyniku starć z demonstrantami rannych zostało 406 policjantów i żandarmów. Wiele ulic w największych miastach jest zniszczonych, gdyż manifestanci demolowali budynki, a także podpalali samochody i śmietniki.
Zobacz więcej na temat:  Francja święto pracy manifestacje protest ŚWIAT Europa

Francuzi wciąż protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Na ulice ma wyjść 1,5 miliona demonstrantów

We Francji odbywają się dziś pochody organizowane przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. W tym roku centrale związkowe spodziewają się wysokiej frekwencji z powodu trwającego od ponad czterech miesięcy konfliktu społecznego wokół reformy podwyższającej wiek emerytalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja manifestacje protest demonstracje emerytura

"Podkreślamy znaczenie Jana Pawła II dla naszej historii". 2 kwietnia w kilku miastach przejdzie Marsz Papieski

2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, a zarazem Niedzielę Palmową, wyruszy Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina. Inicjatywa jest wyrazem hołdu i wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II oraz świadectwem jedności w obronie najważniejszych wartości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II manifestacje wiara historia Polski Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

"Wolność dla więźniów politycznych". W Białymstoku odbyła się manifestacja solidarności z Andrzejem Poczobutem

Przy ulicy Wolnej Białorusi, przed konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, organizacji działających w Białymstoku, diaspory białoruskiej i mniejszości białoruskiej w Białymstoku domagali się w poniedziałek wieczorem wolności dla więźniów politycznych podczas akcji solidarności z Andrzejem Poczobutem.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Andrzej Poczobut więźniowie polityczni manifestacje POLSKA społeczeństwo podlaskie Białystok regiony

Nietypowy kurs w Niemczech. Ekstremiści uczą się, jak przykleić się do... jezdni

Podczas ośmiogodzinnego kursu przyszli klimatyczni ekstremiści uczą się, jak prawidłowo przykleić się do drogi i zablokować ruch - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Bild". Najmłodszy uczestnik opisywanego szkolenia ma 15 lat. Aktywiści z grupy "Letzte Generation" (Ostatnie pokolenie) ostatnio regularnie blokują ruch w Berlinie. Protestujący w ten sposób - jak deklarują - zwracają uwagę na zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy manifestacje klimat ekologia Europa Berlin

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka

POLSKIE RADIO 24 "Rolnicy się zbuntowali". Pawluszek o olbrzymich manifestacjach w Holandii

- Strzelanie do osoby jadącej traktorem jest czymś niebywałym. Mam wrażenie, że policja jest nie tyle brutalna, ile zbyt nadgorliwa - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent PAP w Niderlandach Andrzej Pawluszek, który skomentował ostatnie manifestacje w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Holandia rolnictwo rolnicy manifestacje demonstracje Europejski Zielony Ład klimat

Demonstracje i protesty wstrząsają Francją. Prawa kobiet, pandemia i przemoc na tle płciowym

Przez francuskie miasta przeszły w sobotę manifestacje "żółtych kamizelek" - doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Dodatkowo w Paryżu, choć nie tylko, odbyła się wielotysięczna demonstracja przeciwko przemocy na tle seksualnym. Kraj zmaga się też z protestami związanymi z restrykcjami sanitarnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protest manifestacje kobieta COVID-19 koronawirus

Zamieszki w Rotterdamie: płonął radiowóz, policja strzelała do protestujących. "To była orgia przemocy"

W reakcji na zamieszki w Rotterdamie odwołano demonstrację przeciwników obostrzeń, która miała się odbyć w stolicy Holandii. W piątek, podczas demonstracji przeciwko restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa, grupa agresywnych manifestantów zaatakowała funkcjonariuszy policji. Policjanci otworzyli ogień w obronie własnej. Rannych zostało siedem osób. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia policja zamieszki demonstracje koronawirus obostrzenia pandemia COVID-19 strzelanina manifestacje

"Polska stoi na straży praworządności w UE". Wiśniewska o manifestacji Solidarności przed TSUE

- Związkowcy upominali się tak naprawdę w imieniu milionów Europejczyków, których za chwilę dotkną wysokie koszty energii. A to właśnie grozi państwom członkowskim w efekcie nierozważnej i nierozsądnej polityki klimatycznej UE - powiedziała portalowi wPolityce.pl europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska, która wzięła udział w Luksemburgu w demonstracji w obronie kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Luksemburg Europa Europa Zachodnia protest manifestacje demonstracje Solidarność NSZZ Jadwiga Wiśniewska kopalnia Turów Unia Europejska polityka energetyka klimat