Polskie Radio
Section05
marzec 1968

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Stremecki Dziady PRL marzec 1968 Władysław Gomułka

Marzec '68. "Podzielono naród, by osłabić opór"

Wydarzenia z marca 1968 r. były przejawem zniewolenia Polski przez komunizm. Ich istota sprowadzona została jednak do konfliktu Polacy – Żydzi oraz propagandy „antysyjonistycznej”. Czy to, co się stało 40 lat temu można określić jako czystkę antysemicką? Gośćmi audycji W gruncie rzeczy byli dr Mikołaj Mirowski - publicysta, historyk z Domu Literatury w Łodzi oraz mieszkający w Danii filozof, uczestnik marcowych wydarzeń Bronisław Świderski.  
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 antysemityzm Władysław Gomułka PRL komunizm

Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny

- W 1969 roku, w wyniku antysemickiej nagonki ze strony władz komunistycznych, mój tata został zmuszony do wyjazdu z Polski. Pamiętam nasz wyjazd z kraju. To był dla niego bardzo trudny moment. Musiał oddać paszport. Był na wygnaniu – wspominała w audycji Trendy Kultury Konstancja Ford, córka Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, twórcy m.in. "Krzyżaków". O reżyserze opowiadała także historyk filmu Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Krzyżacy marzec 1968 reżyser kino