Polskie Radio
Section05

Mikołaj Kopernik

"Ciała niebieskie". Renesansowy Gdańsk okiem i piórem Mai Wolny

- To w ogóle nie był mój plan, żeby pisać romans. Chciałam napisać książkę o heroizmie Kopernika, o odwadze dokonania rewolucji, bo przecież był rewolucjonistą. Pierwotnym pomysłem była opowieść o mężczyźnie i męskim świecie. Ale kiedy w trakcie researchu odkryłam Annę, zobaczyłam zupełnie inną stronę zarówno epoki, jak i samego Kopernika - wyznała na antenie Dwójki pisarka i reportażystka Maja Wolny.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Monika Zając Gdańsk

"Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk astronomia Jan Heweliusz odkrycia i ciekawostki

Dzieła Chopina, Kopernika, Szymborskiej i Skłodowskiej-Curie zabrane na orbitę

Fragment dzieła Mikołaja Kopernika, polskie litery, naszywka misji generała Mirosława Hermaszewskiego czy faksymile rękopisu Mazurka As-dur Fryderyka Chopina poleciały na orbitę. Zabrał je tam polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w trakcie trwającej misji kosmicznej "Ignis". Przedmioty te podkreślą narodowy charakter przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  misja Ignis Sławosz Uznański międzynarodowa stacja kosmiczna POLSA polska agencja kosmiczna Dwójka Fryderyk Chopin Maria Skłodowska-Curie NASA kosmos

"W poszukiwaniu lepszego świata". PAN prezentuje dwadzieścia sylwetek polskich badaczy

Publikacja Polskiej Akademii Nauk pt. "W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" znalazła się na liście lektur olimpiady z języka polskiego dla szkół podstawowych w dziale "Ciekawi ludzie. Literackie biografie". Czym jest ta książka?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk Leszek Kołakowski NAUKA W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki.