Polskie Radio
Section05

miłość

Świąteczna turystyka

Święta w górach, a może na tajskiej plaży? Okres świąteczny to doskonała okazja, by podróżować gdzieś dalej. W mniej popularnych miejscach w tym okresie można liczyć również na korzystne ceny i różne promocje last minute. Święta Bożego Narodzenia za granicą to również wygoda. Nie trzeba spędzać kilku dni na męczących przygotowaniach wieczerzy wigilijnej i zakupach. Może to dobry sposób, by odkryć prawdziwy sens i znaczenie Świąt? A może właśnie wtedy można go stracić? Na te sprzeczne pytania odpowiedzą m.in. ks. Mirosław Korsak, Marta Zawiślak, w studiu Agnieszka Czyż-Mańkowska, teolog, właścicielka biura podróży.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Watykan

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA literatura polska POLSKA

Boże Narodzenie - klucze nadziei

Co roku od nowa – te same tradycje świąteczne – religijne i kulturowe. Bez względu na stopień wiary, tak czy inaczej  wchodzimy w ten czas, który otwiera serca - kolędami, stołem wigilijnym, łamanym opłatkiem. Także modlitwą -  choćby tą wyśpiewaną przez Beatę Rybotycka w „Kolędzie dla nieobecnych”  Zbigniewa Preisnera: „Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole, Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas (…)  A nadzieja znów wstąpi w nas, Uwierzymy kolejny raz, W jeszcze jedno Boże Narodzenie…”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Watykan

Rok Święty 2025. Jak przygotować się na Wielki Jubileusz?

Czy przez wydarzenia kulturalne można odkryć Kościół? W jaki sposób kontemplacja i modlitwa mogą wprowadzić nas w dobre przeżycie Roku Jubileuszowego 2025? Przed rozpoczęciem wielkiego czasu miłosierdzia i odkrywania duchowości poszukamy kluczowych elementów, które mogą pomóc lepiej zrozumieć Jubileusz 2025 r. Rozmowy nie tylko o zaproszeniach, które odnaleźć można w papieskim dokumencie „Spes non confundit”, papieskiej bulli na Rok Jubileuszowy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Watykan

Maryja z Guadelupe. Aktualność przesłania sprzed 500 lat.

W czasach konfliktów społecznych w Meksyku i na świecie, pośród bezprecedensowych aktów przemocy, okrutnych wojen, nierówności społecznej, krzyku ubogich, który domaga się naszej uwagi, Kościół wzywa do oddania się w ręce Świętej Maryi z Guadalupe. Tej, której rocznicę objawienia Indianinowi św. Janowi Diego będziemy obchodzili 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia objawienia fatimskie

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Barbórka

Powroty do domu

20 mln osób polskiego pochodzenia żyje poza krajem. Jedni wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i zostali tam, nie przestając tęsknić za Polską, niektórzy postanowili wrócić. Ale czy jest do kogo i do czego? Jaka jest sytuacja rodzin polonijnych na emigracji, a z jakimi problemami muszą zmierzyć się po powrocie? Czy trudno się zaadaptować? Na te pytania postarają się też odpowiedzieć goście Familijnej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia emigracja

Szokujące statystyki. O tym uzależnieniu kobiet się nie mówi

Miłość bywa piękna, ale kiedy zamienia się w obsesję, potrafi pochłonąć człowieka bez reszty. Zastanawialiście się kiedyś, czy można kochać kogoś aż tak, że tracisz siebie? Ekspertka Martyna Ida Wojciechowska tłumaczy, jak miłość przeradza się w uzależnienie i dlaczego ten problem dotyczy głównie kobiet. Radzi też, jak pomóc takim osobom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA związki uzależnienia zdrowie terapia społeczeństwo

Drogowskazy z przeszłości

Święci to wszyscy ci, którzy znaleźli się w chwale nieba. Dziś mogą być dla nas przewodnikami po ścieżkach wiary, ale by tak się stało, warto poznać lepiej ich życie. Wcale nie są nam bardzo odległymi, bo życie przynosiło i nadal przynosi wiele spraw, rozterek, problemów, z którymi tak samo musimy się zmierzyć. To właśnie w nich możemy liczyć na pomoc naszych patronów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Wszystkich Świętych