Polskie Radio
Section05
NSA

"Naruszenie konstytucji". Przewodnicząca KRS o projekcie Iustitii

- Projekt Iustitii to jest wielka fuszerka. Pojawiające się tam koncepcje rażąco i ewidentnie naruszają konstytucję - oceniła w poniedziałek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka odnosząc się do postulatu zakończenia działalności obecnej KRS formułowanego przez część środowiska prawniczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu NSA

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ. Minister Moskwa: walka o Turów trwa

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów do czasu formalnego zakończenia sprawy wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej. Minister klimatu i środowiska przekazała, że "walka o Turów trwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów węgiel energia Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka NSA GOSPODARKA

Uchylenie postanowienia WSA ws. Turowa. Premier Morawiecki: wygraliśmy ten spór

- W sprawie Turowa postawiliśmy na swoim, wygraliśmy ten spór. Przed nami wielka walka w październiku, musimy pokazać naszym przeciwnikom politycznym, że Polska, która dba o swoją rację stanu, zwycięża. Musimy wygrać i dokonamy tego razem - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki NSA sąd sądownictwo Turów kopalnia Turów energetyka energia elektryczna GOSPODARKA prąd

PR24 Decyzja ws. kopalni Turów. Zalewska: NSA pokazał, że interes publiczny jest na pierwszym miejscu

- To jest bardzo ważny wyrok. Naczelny Sąd Administracyjny pokazał, że interes publiczny - interes obywateli i państwa - jest na pierwszym miejscu i że jest chroniony przez konstytucję - powiedziała w Polskim Radiu 24 eurodeputowana PiS Anna Zalewska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska Turów energetyka kopalnia Turów sąd sądownictwo NSA bogatynia energia elektryczna Polskie Radio 24 bezpieczeństwo GOSPODARKA PGE

PR24 Turów. Prof. Grabowska: chcę wierzyć, że sędzia WSA działał nieroztropnie, a nie złośliwie

- Absolutnie nie w porządku jest to postanowienie. Wolałabym myśleć, że jest to nieprzemyślana działalność sędziego, niż że jest to działalność celowa - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa europejskiego i międzynarodowego. W ten sposób skomentowała decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odnoszącą się do kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo NSA Turów kopalnia Turów

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Prezydencka minister liczy na szybkie orzeczenie TK

- Liczymy na szybkie rozpatrzenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała "Naszemu Dziennikowi" minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Nowelizacja zakładająca zmiany w ocenie odpowiedzialności sędziów trafiła do TK na początku lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy NSA Krajowy Plan Odbudowy

Nowela ustawy o SN w Trybunale Konstytucyjnym. Min. Paprocka: dotyka fundamentalnych kwestii

- Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym dotyka fundamentalnych kwestii dla działania wymiaru sprawiedliwości. Mowa nie tylko o prerogatywie prezydenta, trwałości powołań sędziowskich, niezawisłości sędziowskiej, ale i prawidłowości umocowania NSA, to podstawowe wątpliwości związane z ustawą - mówi minister w KPRP Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy NSA

Sąd unieważnił warszawską uchwałę śmieciową. Mieszkańcy dostaną zwrot pieniędzy?

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w czwartek styczniowy wyrok częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca tego roku stołeczną uchwałę śmieciową - wynika ze strony sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał wówczas, że przepisy naruszyło ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w którym jest gospodarstwo domowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa NSA sąd sądownictwo mazowieckie