Polskie Radio
Section05
obwód kaliningradzki

Litwa odgradza się od Rosji. Na ogrodzeniu czujniki [WIDEO]

Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją. Ma ono mieć dwa metry wysokości i prawie czterdzieści pięć kilometrów długości. Budowa ma kosztować milion trzysta trzydzieści pięć tysięcy euro. Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor - mówił szef MSW. I przypomniał o porwaniu oficera estońskiego wywiadu w strefie nadgranicznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Rosja granica obwód kaliningradzki

Litwa odgradza się od Rosji. "To nie jest nowa linia Maginota"

Litwa wybuduje długie na 135 km ogrodzenie na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Decyzję o wzmocnieniu ochrony podjęto m.in. ze względu na sytuację geopolityczną. Podobne działania planują także Łotwa i Estonia. O bezpieczeństwie w tym regionie Europy mówił w audycji Świat w Południe Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa NATO Rosja Unia Europejska Łotwa obwód kaliningradzki

Więcej broni w Kaliningradzie. "Rosja straszy NATO"

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M zostały rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim na stałe. Ma to być odpowiedź na działania NATO, m.in. rozmieszczenie wojsk na wschodniej flance Sojuszu. O tym, jakie znaczenie militarne ma dla Rosji Obwód Kaliningradzki mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Palowski z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja obwód kaliningradzki armia NATO Bałtyk

Zmiany w Waszyngtonie impulsem dla dalszych zbrojeń Rosji?

- Rosjanie wykorzystują przerwę strategiczną w Waszyngtonie, żeby nieco się rozepchać. Są obecnie w stanie wykonywać skuteczne uderzenia na długich dystansach. Oczywiście nie mówimy tu o ścianie ognia, która nas zaleje, ale trzeba się z tym liczyć – mówił na antenie Jedynki Marek Świerczyński z "Polityki Insight".
Zobacz więcej na temat:  Rosja obwód kaliningradzki kuryle Iskander Azja ŚWIAT Więcej świata Jarosław Kociszewski