Polskie Radio
Section05
odeszli 2022

Barbara Krafftówna o swoich rolach. "Aktor powinien umieć i wzruszać, i rozśmieszać"

- Umiejętność znalezienia klucza do uczuć widzów była dla mnie najważniejszą sprawą zawodową - podkreślała Barbara Krafftówna w jednej z radiowych rozmów. Znakomita aktorka, zmarła 23 stycznia br. w wieku 93 lat, przeszła do historii polskiego filmu i teatru dzięki wielu niezapomnianym rolom.  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna kino film polski Kabaret Starszych Panów komedia Wojciech Jerzy Has kabaret

Zofia Posmysz: przeżyłam Auschwitz, by dawać świadectwo prawdzie

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku w hospicjum w Oświęcimiu, tuż obok byłego niemieckiego obozu zagłady, gdzie w latach 40. XX wieku, jako młoda dziewczyna, przeżyła piekło. Obozowy koszmar stał się kanwą jej najsłynniejszego tekstu, na podstawie którego Andrzej Munk nakręcił głośną "Pasażerkę".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Oświęcim

Janusz Kupcewicz (1955-2022). Bohater meczu o medal mundialu Hiszpania 1982

Janusz Kupcewicz zmarł 4 lipca 2022 roku w wieku 66 lat. Kupcewicz to medalista MŚ 1982, mistrz Polski z Lechem Poznań i zdobywca krajowego pucharu z Arką Gdynia. W trakcie kariery sportowej grał w barwach Stomilu Olsztyn, Arki Gdynia, Lecha Poznań, francuskiego Saint-Étienne, greckiej Larisy, Lechii Gdańsk i tureckiego Adanasporu. Kibice zapamiętali szczególnie jego gola i asystę w meczu o 3. miejsce mundialu w Hiszpanii. 
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna SPORT

Leszek Engelking. Tłumacz wśród szamanów literatury

Leszek Engelking zmarł 22 października 2022 roku w wieku 67 lat. Był tłumaczem, literaturoznawcą, poetą i krytykiem literackim. Otrzymał wiele nagród za przekłady z angielskiego i z języków słowiańskich. Specjalizował się przede wszystkim w autorach czeskich oraz prozie Vladimira Nabokova. W Polskim Radiu chętnie opowiadał o swoich ukochanych pisarzach, o znaczeniu literatury i czytaniu książek.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Engelking literatura tłumacz KSIĄŻKA książki Vladimir Nabokov historia Polski poezja HISTORIA Jerzy Jarniewicz