Polskie Radio
Section05

powstanie w getcie

"Marsz Pamięci 22 lipca". 76. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta

Ulicami stolicy przeszedł „Marsz Pamięci 22 lipca” upamiętniający 76. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny pochód dedykowany był Szmulowi Zygielbojmowi, działaczowi Bundu, który bezskutecznie alarmował zachodnią opinię publiczną o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Żydzi II wojna światowa

"Łączy nas pamięć" - niezwykły koncert z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

- W pewnym sensie dokończymy dzieła, które przerwała Zagłada. W getcie warszawskim było wielu muzyków żydowskich, zamkniętych tam przez Niemców. Oni w pewnym momencie stworzyli orkiestrę symfoniczną. Robili próby, mieli występy. Niemcy zabronili im grać kompozytorów niemieckich, a oni mimo to ćwiczyli IX Symfonię Beethovena, tę w której jest "Oda do radości" - wyjaśnia prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa

"Warszawa to miasto dwóch powstań"

- Mamy piękną, wspólną historię polsko-żydowską. To właśnie stosunek Polaków do Żydów wyróżniał nas przez setki lat – powiedział w Debacie Dnia Antoni Trzmiel (Do Rzeczy). O relacjach polsko-żydowskich w kontekście obchodów 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali także Agnieszka Burzyńska (Fakt), Witold Gadowski (Sieci Prawdy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie Żydzi Holokaust Niemcy

"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem". Słuchowisko według apokryficznego testamentu z ruin getta warszawskiego w reżyserii Janusza Kukuły

"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” to radiowa adaptacja wstrząsającego tekstu, który jest swoistym testamentem pobożnego warszawskiego Żyda piszącego swój list do Boga. Przez lata tekst funkcjonował jako autentyczny zapis ostatnich chwil jego narratora w ruinach warszawskiego getta podczas powstania.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust słuchowisko Polecamy TEATR Teatr Polskiego Radia Andrzej Mastalerz

"Powstanie było dla Żydów dowodem, że potrafią walczyć"

- Żydzi mierzyli się z bardzo niesprawiedliwym stereotypem, że biernie godzą się na śmierć. Tymczasem biedni, wygłodzeni i niedozbrojeni mieszkańcy getta warszawskiego postawili opór okupantom. Był to zryw w obronie własnej godności i honoru, wyraz niezgody na to, co ich czeka - mówiła w Dwójce Jolanta Gumula z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Muzeum Historii Żydów Polskich Paweł Siwek