Polskie Radio
Section05

pr24

TRANSMISJA Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Strasburgu

W Polskim Radiu 24 trwa transmisja debaty plenarnej nad przyszłością Unii Europejskiej w Strasburgu. Po wystąpieniach europarlamentarzystów premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w mowie końcowej. W trakcie debaty głos zabrali m.in. Ryszard Legutko (europoseł PiS) i Guy Verhofstadt (przewodniczący liberalnej frakcji ALDE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Frans Timmermans POLSKA Mateusz Morawiecki TRANSMISJA

Wizyta Timmermansa w Warszawie. Komentarze przed spotkaniem

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyleciał do Polski na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. Wizyta odbywa się w ramach dialogu, który Bruksela prowadzi z Warszawą w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Na ten temat w Debacie Poranka rozmawiali: Wojciech Biedroń (wPolityce, wSieci), Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frans Timmermans Warszawa Rada Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Prawo i Sprawiedliwość debata

Frans Timmermans w Polsce. "Powodów ma aż nadto"

Do Warszawy przylatuje dziś wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. Wizyta odbywa się w ramach dialogu, który Bruksela prowadzi z Warszawą w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja zakwestionowała ją uznając, że jest zagrożeniem dla niezawisłości sądów. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Frans Timmermans Platforma Obywatelska Targowica Paweł Zalewski Polskie Radio 24 POLSKA

Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie ws. nazwy Macedonii

Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikolaos Kodzias i Nikoła Dimitrow podpisali w niedzielę nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Ateny zgodziły się w nim uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Do tematu odniósł się w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Marko Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Św. Jan Paweł II: Papież, który kochał i szanował każdego człowieka

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. To doskonała okazja do tego, by wrócić do tamtych październikowych dni 1978 roku, ale nie tylko. Cały pontyfikat św. Jana Pawła II to czas szczególny ze względu na przełomowe momenty historyczne. O posłudze papieża Polaka mówiła Jolanta Sosnowska, autorka książki „Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Czy wizyta Fransa Timmermansa okaże się przełomowa?

– Postawą wobec Polski Frans Timmermans chce zbudować swój image i wyrazistość przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego – ocenił prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Już jutro do Warszawy przybędzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy będą rozmawiali na temat praworządności w Polsce. Czy rozmowy te pomogą zażegnać kryzys w relacjach obydwu stron?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

78. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 do obozu w Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło ok. 200 z nich. O potrzebie jasnego określenia niemieckiej odpowiedzialności za największe zbrodnie II wojny światowej mówiła w audycji z cyklu "Historyczne wydarzenie tygodnia"  Mira Wszelaka - prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz rocznica II wojna światowa Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne Żydzi

Zakończył się XIII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej"

W Spale zakończył się XIII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Od piątku odbywały się tam debaty i panele dyskusyjne na tematy polityczne, gospodarcze i historyczne. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli w piątek premier Mateusz Morawiecki, a w sobotę wicepremier Beata Szydło oraz Antoni Macierewicz. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").
Zobacz więcej na temat:  Spała Gazeta Polska

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa