Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie psychiczne zdrowie radio dla rodziców

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców baseball szkoła

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

"Mój ulubiony dinozaur" – zobacz prace dzieci!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do trzydniowej zabawy "Mój ulubiony dinozaur", podczas której Słuchacze mogli pokazać jak wygląda ich ulubiony dinozaur. Wystarczyło wykonać pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura, a zdjęcie pracy zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem PRD. W zabawie przewidziano radiowe upominki. Stacja zaplanowała też audycje tematyczne z okazji Dnia Dinozaura podczas których dowiedziekiśmy się m.in. jak żyły dinozaury i jak wyglądały.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców dinozaury edukacja przyrodnicza

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja zdrowie

"Silla" Karoliny Lewestam. Premiera pierwszej części serii "Opowieści Świata Zorzy"

Karolina Lewestam, autorka m.in. bestsellerowej "Małej Księżniczki" powraca z powieścią fantasy. W "Kulturotece" przenosimy się do świata, w którym świecą dwa księżyce, a ludzie i zwierzęta od wieków żyją w przyjaźni, ale w mroźnej krainie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy, a zorza umiera. Ari został wybrany przez przeznaczenie, by zaradzić tej sytuacji. "Silla" to pierwsza część serii fantasy "Opowieści Świata Zorzy" autorstwa Karoliny Lewestam. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Massimiliano Peralta gościem "Kulturoteki" w PR Dzieciom

Massimiliano Peralta w wieku czterech lat został laureatem Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Efektem tej wygranej był udział w nagraniu płyty "Głosem Dziecka". Startując w konkursie w 2019 Massimiliano był najmłodszym uczestnikiem, a swoim wykonaniem "Sul Capello" zachwycił wszystkich jurorów. Jak zdradził na antenie Polskiego Radia Dzieciom, od tego czasu bardzo dużo śpiewa. Teraz Massimiliano ma siedem lat i niedawno został laureatem 65. edycji konkursu Zecchino d’Oro odbywającego się we Włoszech. Jako jeden z nielicznych zyskał możliwość nagrania płyty w towarzystwie chóru Piccolo Coro dell’Antoniano. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci piosenki dla dzieci Martyna Chuderska

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci dieta zdrowie i dieta zdrowie dziecka Marcin Perfuński

Dzień Dyplomaty. Czym jest dyplomacja?

10 lutego obchodzimy Dzień Dyplomaty. Ale czym właściwie jest dyplomacja? Odnosi się tylko do relacji państwowych, a może jest także określeniem pewnego sposobu komunikowania i zachowania? Co dokładnie oznacza? Dyplomacja to pojęcie, które swoją historią sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Pierwsze wzmianki dotyczące dyplomacji możemy dostrzec w Biblii.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Ciekawostki o pizzy w "Popołudniku" PR Dzieciom

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch Marghericie Sabaudzkiej, która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
Zobacz więcej na temat:  pizza Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

Rozmowa z laureatami 32. edycji konkursu Młodzi Twórcy Literatury

To już XXXII edycja konkursu Młodzi Twórcy Literatury. W roku Władysława Bartoszewskiego, Książnica Płocka postanowiła zainspirować młodych ludzi maksymą, która przyświecała mu przez całe życie "Warto być przyzwoitym". W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom gościli laureaci konkursu, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z pisaniem. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca

Premiera "Baśni o Aladynie i o lampie cudownej"

Teatr Lalka w Warszawie zaprasza na kolejną z cyklu mini-premier Klechdę sezamowych Bolesława Leśmiana  - "Baśń o Aladynie i o lampie cudownej". W Polskim Radiu Dzieciom, które objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu przyjrzymy się procesowi twórczemu powstawania muzyki do premierowego spektaklu. Gośćmi "Poranka" po godzinie 9.00 będą muzycy z Teatru Lalka w Warszawie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci spektakle dla dzieci