Polskie Radio
Section05

Radio Wolna Europa

Rząd RP na uchodźstwie i sowiecka "operacja polska 1944-1945"

Przez półtora roku obecności Sowietów w granicach II RP - od 4 stycznia 1944 do 28 czerwca 1945 roku - jedynym legalnym rządem polskim, uznawanym na arenie międzynarodowej (rzecz jasna, z wyjątkiem ZSRS), był rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Był on też członkiem tej samej zwycięskiej koalicji antyniemieckiej. Wszystkie nieuzgodnione z nim działania obejmujące jego agendy rządowe, siły zbrojne i obywateli, które były prowadzone na terenie RP, a posiadały cechy represyjne, należało intepretować jako działania wrogie i noszące w pełni znamiona okupacji.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie Paweł Lekki historia Polski Rosja

Jan Nowak-Jeziorański. Wspomnienie w 17. rocznicę śmierci

- Jan Nowak-Jeziorański miał zapobiec wybuchowi Powstania Warszawskiego, a przynajmniej poinformować dowództwo Armii Krajowej o tym, że alianci nie będą pomagać, że podzielili Europę w ramach sojuszu antyhitlerowskiego i że Polska nie jest w brytyjsko-amerykańskiej strefie wpływów, tzn. że my jesteśmy w strefie wpływów sowieckich - wyjaśniał w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Jan Ołdakowski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski 1981 internowani chris niedenthal

Święto Niepodległości w czasach PRL

- 11 listopada to nie był dzień w PRL świętowany. Za próbę złożenia kwiatów trafiało się najczęściej do radiowozu, na komisariat. Wielkich wyroków nie było, ale 48 godzin można było spędzić za kratkami w charakterze wichrzyciela, wywrotowca - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Święto Niepodległości PRL Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński literatura Paryż KULTURA RWE Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski

Zygmunt Nowakowski – symbol swojego pokolenia

– Kilkanaście jego artykułów pozostanie na zawsze jako ozdoba polskiej publicystyki i myśli politycznej. Niektóre z nich są arcydziełami godnymi Mochnackiego – pisał o Zygmuncie Nowakowskim wybitny poeta Jan Lechoń. Czym na takie opinie zasłużył sobie ten popularny krakowski aktor, dramato- i powieściopisarz, publicysta i radiowiec, a zarazem zapalony kibic Cracovii?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Zygmunt Nowakowski literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Marian Hemar Aleksander Wat Kazimierz Wierzyński Leopold Tyrmand Dwójka KULTURA

Miłosz i inni. Emigracyjne życie twórców literatury "źle obecnej"

Wakacyjną część cyklu "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski postanowili poświęcić polskim twórcom na uchodźstwie, kulturze emigracyjnej, pisarstwu na wygnaniu. Przywołują, przybliżają i przypominają głosy autorów, kompozytorów i malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju, ale stale obecnych dzięki zakazanym radiostacjom, które nadawały spoza żelaznej kurtyny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka KULTURA literatura