X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
rodzice

"Tajemnica"

X, bohaterka reportażu pragnie pozostać anonimową. Opowiada o wydarzeniu z przeszłości, które jest obecne w jej świadomości każdego dnia. W późnych latach 50-ych jako młodziutka dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Najbliższe otoczenie zadecydowało za nią, że dziecko zostanie oddane do adopcji zamożnej rodzinie z wyższych sfer partyjnych. Nie śmiała i nie mogła protestować. Fakt ten okryto tajemnicą. Wyszła za mąż urodziła następne, dziś ma już dorosłe dzieci, wnuki, szczęśliwą rodzinę. Nie mogła jednak zaznać spokoju. Po latach odszukała swego pierworodnego syna, który mieszka za granicą. Jego przybrani rodzice już nie żyją. X rozmawia z nim co pewien czas przez telefon, tylko syn nie wie, że rozmawia ze swoją rodzoną matką. Nie zdecydowała się na powiedzenie prawdy, ale zapragnęła podzielić się nią z reporterką radiową. Stąd to niezwykłe wyznanie, za którym kryją się pytania szczególnie obecne w wigilię Wigilii: Czy powinna wyznać synowi, że ma matkę, czy tym samym zburzy dotychczasowe życie , jego rodzinie i swoim pozostałym dzieciom ? Po audycji Janina…
Zobacz więcej na temat:  dzieci fakt Janina Jankowska mieszkanie rodzice

"Dwie barwy nadziei"

Miała 26 lat gdy zapadła na chorobę nowotworową. Po paru latach walki, wyszła z niej zwycięsko. Wyszła za mąż, urodziła córkę, u której gdy miała dwa lata stwierdzono białaczkę. Zaczęła się walka o życie dziewczynki. Stres związany z chorobą córki spowodował nawrót choroby u matki. Teraz o swoje życie walczyły obie. Matce udało się po raz drugi - jest zdrowa. Córka umarła. Dziś choć tak ciężko doświadczona, nie zamknęła się w sobie, nie obwinia losu - znalazła sens życia w pracy na rzecz innych. Pomaga rodzicom dzieci z chorobą nowotworową. Za tę audycję autorka otrzymała I nagrodę w kategorii monologu na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci rodzice

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

Reporterzy radiowi dzieciom potrzebującym pomocy czyli o akcji "Oddech dla..."

Na 6 dni przed charytatywnym koncertem w Sandomierzu, w którym wystąpią najwięksi polscy aktorzy i piosenkarze, w studiu spotkają się: rodzice Damiana, chłopca który bez pomocy ludzi dobrej woli umrze, lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka , którzy wszczepiają dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym stymulatory ratujące im życie , oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialni za decyzje w sprawie dzieci z zaburzeniami oddychania. W audycji pojawią się także artyści , którzy zapowiedzieli swój występ w Sandomierzu, oraz zostanie przeprowadzona licytacja płyty CD "Głosami powstańców"
Zobacz więcej na temat:  centrum zdrowia dziecka dzieci Ministerstwo Zdrowia rodzice Sandomierz

"Jeszcze tyle muszę przeżyć"

17 kwietnia 99 r minęło 4 lata od wybuchu gazu, który spowodował zawalenie gdańskiego wieżowca. Zginęły wtedy 22 osoby, m.in. rodzice i siostra 15-letniej Justyny. Wydobytą ją cudem z gruzów. Lekarze stwierdzili złamanie kręgosłupa i postawili diagnozę, że nigdy nie będzie mogła chodzić. Nieprawdopodobna siła woli kalekiej i osieroconej dziewczynki zmieniła ten wyrok. Po czterech latach bolesnych ćwiczeń i duchowej walki o swoje życie, Justyna wstaje z wózka. Reportaż odkrywa działanie sił niezbadanych, tajemniczych, które być może tkwią w każdym z nas. Wydobywa to, co najpiękniejsze w człowieku. Każdy, kto posłucha głosu Justyny staje się silniejszy. Reportaż Hanny Wilczyńskiej Toczko otrzymał na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Radiowej w Kazimierzu n/Wisłą GRAND PRIX, nagrodę ufundowaną przez KRR i T. 2. Podsumowanie konkursu Programu III i Gazety Wyborczej na reportaż miesiąca - wrzesień 1999 - Janusz Deblessem + rozmowa z laureatką, Grażyną Wielowieyską
Zobacz więcej na temat:  ćwiczenia Gazeta Wyborcza Grażyna Wielowieyska Janusz Deblessem rodzice

"Czarni baronowie"

15. X. 1949 roku pierwsze bataliony żołnierzy "skazanych bez wyroku" za poglądy polityczne, pochodzenie społeczne, przeszłość rodziców, czy przynależność do "wrogiej" klasy społecznej rozpoczęły niewolniczą pracę w kopalniach węgla i uranu, hutach i kamieniołomach. Do1959 taki los stał się udziałem 200 tysięcy młodych Polaków z "bazy wrogiego elementu". Ponad tysiąc poniosło śmierć, 10 tysięcy zostało na trwałe okaleczonych. Do 1991 roku oficjalnie nie mówiło się o nich. Dopiero po sejmowym wystąpieniu posła PSL, Witolda Chrzanowskiego problem ten został ujawniony. Żołnierze - górnicy zaczęli się organizować. Powstał Związek Represjonowanych Żołnierzy Górników. W tym roku mija 50-rocznica powołania pierwszych batalionów pracy. Z tej okazji w całym kraju odbywa się wiele uroczystości upamiętniających tamte mroczne dzieje. M. in. wydana została monografia pt. "Skazani bez wyroku", na cmentarzu Powązkowskim odsłonięto pomnik żołnierza - górnika a sejm uchwalił ustawę, która daje im od dawna oczekiwane uprawnienia. Reportaż Ireny Piłatowskiej jest dokumentem niewolniczej…
Zobacz więcej na temat:  rodzice

"Za cenę życia"

Wielu rodziców nie wie, że problem zażywania środków dopingujących dotyczy ich dzieci. Cieszą się, że syn, zamiast z kolegami na piwo, wybiera się do siłowni i po kilku miesiącach zamienia się w dobrze zbudowanego mężczyznę. Po sterydy anaboliczne sięgają coraz częściej młodzi ludzie w osiedlowych siłowniach.. Skutki zażywania anabolików są najgroźniejsze w okresie dojrzewania, mogą być nawet przyczyną śmierci. Ale o tym się nie mówi. Młodzi chcą być silni i podziwiani . Zrobią wszystko, żeby wyróżnić się wśród rówieśników i być na szczycie, choć przez krótką chwilę i choćby trzeba było za to zapłacić najwyższą cenę - cenę życia. Na przykład Paweł - miałby dziś 23 lata i całe życie przed sobą. To miały być jego ostatnie zawody. Potem chciał wrócić do szkoły i zdać maturę . Nie zdążył.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice siłownia

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina mieszkanie dzieci rodzice

"Czuła struna"

Tytułowa czuła struna to wojna i jej skutki w życiu dziecka Zamojszczyzny, pani Marii Perkowskiej - Rusek z Klementowic (pow.puławski), która w swoim domu założyła prywatne muzeum dzieci wojny. Jej zbiory miały służyć nie tylko zachowaniu pamięci o tamtych czasach, ale ostrzeżeniu przed okrucieństwem wojny. W kontekście tragedii bałkańskiej przeżycia pani Marii, która była świadkiem spalenia żywcem swoich rodziców - brzmią przerażająco aktualnie. Muzeum p. Marii Perkowskiej stało się jednocześnie drogą do pojednania z narodem niemieckim. Ile lat musiało minąć , aby dziecko zamojszczyzny przestało nienawidzić ?
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice