Polskie Radio
Section05
rodzina zastępcza

Ubywa w Polsce rodzin zastępczych

Największy problem jest w Gdańsku, gdzie nawet 40 dzieci można byłoby od razu umieścić w rodzinach zastępczych, gdyby takie były. Na czym polega ta rodzinna "instytucja" i jak sprawić, by rodzin zastępczych było więcej? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Sylwia Łysakowska z Mazowieckiej Fundacji Rodzin Zastępczych, Agnieszka Oracz-Zawistowska z Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Katarzyna Klimiuk-Bibik - matka zastępcza.
Zobacz więcej na temat:  praca rodzina zastępcza rodzicielstwo dzieci

30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

19 tysięcy dzieci w Polsce czeka na rodziców zastępczych. To szansa, dana przez dorosłych wielu najmłodszym, pozbawionym możliwości dorastania w rodzinie biologicznej, na odbudowanie normalnego, bezpiecznego życia wśród przyjaznych, życzliwych osób. 30 maja obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Magdalena Tokarska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SOS Wioski Dziecięce dzieci rodzina zastępcza

"Najgorsza rodzina zastępcza jest lepsza od placówki"

Jak kochać adoptowane dzieci, by w przyszłości dać społeczeństwu wartościowych, zdrowych emocjonalnie ludzi? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja rozmawiali Maria Berlińska, psycholog, matka biologicznych i adoptowanych dzieci oraz Krzysztof Kaczmarczyk, długoletni dziennikarz Polskiego Radia, który podjął się roli ojczyma dla swoich dwóch pasierbic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo adopcja rodzina zastępcza rodzina dzieci dzieciństwo Krzysztof Kaczmarczyk

O adopcjach: "Polska wciąż wysyła dzieci za granicę”

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ograniczyć adopcje zagraniczne. Według ministerstwa obecnie jest ich około 300 rocznie i nieprawdą jest, że do takiej adopcji trafiają przede wszystkim dzieci, które w Polsce nie mają na nią szansy. O tym, dlaczego ministerstwo chce ograniczyć adopcje zagraniczne, skoro trudno jest znaleźć rodziców zastępczych dla dzieci z domów dziecka oraz o tym, czy ministerstwo przewiduje jakieś ułatwienia dla rodzin, które zdecydują się na tzw. trudne adopcje, mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  adopcja rodzina Ministerstwo Rodziny rodzina zastępcza dom dziecka

Odbierane dzieci. "Obowiązkiem państwa jest pomóc rodzinie"

Co kilka tygodni głośno jest o kolejnej sprawie dotyczącej odbierania przez sąd małych dzieci rodzicom lub opiekunom i przekazywania do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zarzuca się, że nie zawsze decyzje te są słuszne i podyktowane dobrem najmłodszych. O tym jakie jest prawo, a jaka praktyka mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Agnieszka Rękas – główny specjalista ds. prawnych w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci sądownictwo Rzecznik Praw Dziecka rodzina zastępcza POLSKA