Polskie Radio
Section05

Rosja

Odbudowa Ukrainy. Marek Wróbel: skala potrzeb jest ogromna, a Polska też ma coś do zaoferowania

- Polska ma potencjał, zwłaszcza w niektórych obszarach, by pomóc w odbudowie Ukrainy, ale skala potrzeb będzie tak ogromna, że wydaje się, iż w tym projekcie będzie musiał wziąć udział bez mała cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Antoni Opaliński

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Michał Piękoś: to duże ograniczenie dla Rosji, straci swój potencjał

- Rosjanie zawsze podkreślali, że boją się wydłużenia granicy Rosji z NATO. Po rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego ta granica wydłuży się niesamowicie. To nowa sytuacja dla Rosji, wprowadza dla niej ograniczenia. Rosja traci potencjał - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś z portalu wPunkt.online. Gościem audycji był także Robert Knap z tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia ŚWIAT Europa

Doradca Zełenskiego: Rosja zachowuje się jak terrorysta. Trzeba jej zacisnąć pętlę

Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów, szantażując świat kryzysem żywnościowym. "Jest to zachowanie typowe dla terrorysty (...) trzeba zacisnąć im pętlę" - napisał na Twitterze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski

Jakub Biernat: Ukraina nie chce być krajem buforowym, już wie, co to znaczy, i wybiera Unię

- Dziwią wypowiedzi, w których krajom jak Ukraina oferuje się UE-bis czy NATO-bis. To, że przez tyle lat świat zachodni nie był w stanie określić jednoznacznie swojej polityki wobec Ukrainy, doprowadziło do tego ogromnego kryzysu - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Biernat (Biełsat TV).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Antoni Trzmiel

Szef Microsoft: inwazja Rosji to nowa forma wojennej amfibii w cyberprzestrzeni

Prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith, cytowany przez dziennik "Guardian", ocenił, że inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa. Jego zdaniem atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni microsoft cyberatak cyberprzestępczość wojna hybrydowa

"Powinien odciąć Rosję od technologii". Paweł Jabłoński o siódmym pakiecie sankcji

- Siódmy pakiet sankcji powinien odciąć Rosję od technologii - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak zaznaczył, należy kontynuować presję wywieraną na Rosję. Wiceminister Paweł Jabłoński w stolicy Słowacji Bratysławie wziął udział w Polsko-Słowackim Forum Biznesu.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 sankcje Unii Europejskiej MSZ pieniądze dyplomacja ŚWIAT Europa

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Europarlament chce utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Ukraina wojna 2022 Parlament Europejski zbrodnie wojenne

Rosjanie przejęli fabrykę Renault i będą produkować auta z czasów radzieckich

Renault oficjalnie ogłosił, że opuszcza rynek rosyjski – nie zamierza ani sprzedawać, ani produkować tam swoich samochodów. Natura nie znosi jednak pustki - ogłoszono już, że w przejętej fabryce rozpocznie się niebawem produkcja narodowych samochodów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Ukraina wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA renault wojna 2022

Przerażające statystyki dot. dzieci na Ukrainie. Mnóstwo zostało zabitych lub rannych w wyniku wojny

231 dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji. Ponad 400 zostało rannych. Takie są informacje podane przez ukraińską prokuraturę generalną. Ranne dzieci leczone są m.in. w kijowskim dziecięcym szpitalu Ochmatdyt. Największej tego typu placówce na Ukrainie. Polskie Radio włączyło się w pomoc szpitalowi.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie dzieci serwis wschodni zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa

Jan Piekło: Rosja zdaje się zmierzać w kierunku katastrofy

- Elity gospodarcze Francji i Niemiec uważają, że najlepszy byłby powrót do sytuacji sprzed wojny, stanu wyjścia, do "business as usual". To jednak jest już niemożliwe. Rosja zdaje się zmierzać w kierunku katastrofy. Jakakolwiek próba jej wspierania byłaby niezgodna z celami strategicznymi NATO - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni