Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Ksiądz Infułat Jan Sikorski o postawach księży w czasie stanu wojennego

"Księża Solidarności" - to tytuł najnowszej wystawy zaprezentowanej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku. O doświadczeniach tego okresu mówił ksiądz Infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej

- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL historia Polski Wojciech Jaruzelski

"Nie załamali się, walczyli". Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Coroczne obchody zaczynające się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka są poświęcone więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Białołęka PRL komunizm historia Polski HISTORIA społeczeństwo

Dyskusja wokół nazwy ronda Dmowskiego. Filip Frąckowiak: należy do łańcucha upamiętnień

- Nazwanie ronda imieniem Romana Dmowskiego było wynikiem pewnego konsensusu w ramach Rady Warszawy, także szerszego, narodowego, jeśli chodzi o upamiętnienie tej jakże ważnej osoby w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny miasta Warszawy oraz wiceprzewodniczący Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Tadeusz Płużański Roman Dmowski Warszawa Rafał Trzaskowski

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół

"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa [Solidarności] podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny - mówił w Polskim Radiu 24 działacz Solidarności w PRL Andrzej Gelber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo Solidarność PRL HISTORIA historia Polski historia PRL

Jan Józef Kasprzyk: mimo tragedii stanu wojennego rewolucja Solidarności zwyciężyła

Ruch Solidarności, mimo tego tragicznego czasu, jakim był stan wojenny, był bezorężną walką o niepodległość, która jednak na przełomie lat 80. i 90. zakończyła się sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL Solidarność Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia Polski historia PRL PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski debata

"Noc Generała na Rakowieckiej 37". Opozycjoniści spotkają się, by wspominać czasy stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie o 20.00 rozpocznie się "Noc generała". Od sześciu lat w nocy z 12 na 13 grudnia byli opozycjoniści antykomunistyczni i więźniowie aresztu śledczego przy Rakowickiej, spotykają się, by wspominać rozpoczęcie stanu wojennego i swoich kolegów, którzy zginęli w tamtym strasznym czasie. Dziś także wysłuchają koncertów, obejrzą film i wezmą udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa historia Polski KULTURA Wydarzenia społeczeństwo koncert