Polskie Radio
Section05

studia

Reforma szkolnictwa wyższego. "Jest spore napięcie"

Zmiany sposobu wyboru rektorów, większa autonomia uczelni, możliwość wprowadzenia egzaminu na studia, czy wydłużenie studiów niestacjonarnych o jeden semestr - to tylko niektóre założenia reformy szkolnictwa wyższego. Według szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego nowe propozycje wicepremiera Jarosława Gowina są "dziwne". O reformie szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. szkolnictwa wyższego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin edukacja

Jarosław Gowin: musimy postawić na rozwój nauki

Zmiany w sposobie wyboru rektora, stypendia dla każdego doktoranta, podniesienie jakości studiów i większa współpracy nauki z przemysłem. To tylko niektóre zmiany w przygotowywanym przez MNiSW projekcie ustawy o szkolnictwie wyższym. 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie Jarosław Gowin przedstawi założenia nowych przepisów. O szczegółach wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego studenci szkolnictwo wyższe

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa wykształcenie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"Błędem było rozbicie studiów na licencjackie, magisterskie"

Nawet siedem lat będą trwać studia zaoczne i wieczorowe. Wydłużenie ich przebiegu będzie miało na celu wyrównanie poziomu nauczania ze studiami dziennymi. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O stanie polskiego szkolnictwa wyższego mówili w audycji Debata Poranka Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika i artysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe edukacja Kazimierz Kik