Polskie Radio
Section05
Mariusz Cielma

Zakup śmigłowców AW101. "Jest to przełom"

- Zakup śmigłowców AW101 jest przełomem dla Marynarki Wojennej. Jest to nowoczesna maszyna pokaźnych rozmiarów, która może prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach atmosferycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z Defence24. Gośćmi audycji byli również publicyści: Mariusz Cielma i Michał Likowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Wojsko Polskie Mariusz Cielma marynarka wojenna

Zakup śmigłowców AW101. Maszyny trafią do Polski w 2022

– Zakup tylko czterech śmigłowców AW101 spowodowany jest dużymi wydatkami na polską armię. W ostatnich latach resort obrony podpisał kontrakty np. na systemy rakietowe, które pochłonęły ponad 18 mld zł – powiedział w Trójce Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". – Maszyny są drogie, bo przystosowane do zwalczania okrętów podowodnych - podkreślił Maciej Szopa z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko marynarka wojenna Mariusz Cielma Trójka

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie

W Warszawie trwa wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jak zauważył Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), z punktu widzenia gospodarza - tego typu wydarzenia mają duże znaczenie, jednak Zgromadzenie, które obraduje w stolicy, to raczej ciało doradcze niż decyzyjne. Gościem Polskiego Radia 24 był również Piotr Falkowski z "Naszego Dziennika".
Zobacz więcej na temat:  NATO Sejm wojsko Warszawa Ministerstwo Obrony Narodowej Senat Mariusz Cielma

Polska kupuje Patrioty. "Trzeba będzie dużo zapłacić"

Niebawem Polska ma otrzymać od Amerykanów projekt umowy w sprawie kupna zestawów Patriot. Ma on zawierać koszty i warunki sprzedaży. W Cafe Armii o negocjacjach, dotyczących dostarczenia do naszego kraju sprzętu zapewniającego ochronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, mówili publicyści wojskowi: Mariusz Cielma, Juliusz Sabak i Michał Likowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot wojsko USA armia Mariusz Cielma

Polska kupi system Patriot. "To będzie kontrakt stulecia"

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że prawdopodobnie pod koniec roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot. Minister poinformował, że kwota, jaką Polska przeznaczy na całe zamówienie jest niższa niż wstępne założenia. Słowa szefa MON skomentował w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z portalu Dziennik Zbrojny.
Zobacz więcej na temat:  Patriot Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej USA Mariusz Cielma

Trwa wymiana kadr w polskiej armii

Gen. broni Leszek Surawski przejął niedawno obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na stanowisku zastąpił gen. Mieczysława Gocuła, który odszedł na emeryturę. Armię opuścili w ostatnich miesiącach również trzej inni generałowie: gen. broni Marek Tomaszycki, gen. broni Mirosław Różański i gen. bryg. Adam Duda. O zmianach kadrowych w wojsku rozmawiali w audycji "Cafe Armia" Marek Świerczyński (Polityka Insight) i Mariusz Cielma (miesięcznik Nowa Technika Wojskowa).
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Mariusz Cielma POLSKA

Nowi generałowie w polskiej armii

Prezydent Andrzej Duda wręczy 15 oficerom nominacje na stopnie generalskie i admiralskie, w tym 13 na stopień generała brygady lub kontradmirała. Awans na pierwszy stopień generalski odbierze m.in. dowódca tworzonych obecnie Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła. W Cafe Armii sprawę komentowali Juliusz Sabak z „Defence24” i Mariusz Cielma z „Polski Zbrojnej”.
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła Mariusz Cielma

Sejm pracuje nad projektem ws. Wojsk Obrony Terytorialnej

Sejm skierował do prac w komisji rządowy projekt ustawy, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Opozycja jednak zgłasza wątpliwości wobec inicjatywy. W Cafe Armii o nowej formacji mówili Mariusz Cielma z portalu „dziennikzbrojny.pl” i Marek Świerczyński z „Polityki Insight”.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Mariusz Cielma Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej wojsko

Sprzęt dla armii z polskich fabryk? "Walczyliśmy o to"

Polskie wojska specjalne otrzymają śmigłowce Black Hawk produkowane w Mielcu - poinformował podczas wizyty w tamtejszej fabryce minister obrony narodowej. Podczas wizyty w fabrykach zbrojeniowych w Mielcu i Świdniku minister Macierewicz i premier Beata Szydło podkreślali, że wyposażenie dla polskiej armii powinno być dostarczane przez rodzime firmy. O sprzęcie dla polskiego wojska mówili w Debacie Poranka Mariusz Cielma („Nowa Technika Wojskowa”), Juliusz Sabak (defence24.pl), gen. Waldemar Skrzypczak (b. dowódca wojsk lądowych).  
Zobacz więcej na temat:  Caracale Francja Mariusz Cielma Waldemar Skrzypczak wojsko