Polskie Radio
Section05

terroryzm

Konflikt w Strefie Gazy. Media: rodziny zakładników Hamasu próbują skontaktować się z nimi przy pomocy głośników

Rodziny izraelskich zakładników, przetrzymywanych w Strefie Gazy przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, przybyły w czwartek na granicę Izraela z tym terytorium i próbowały przekazać im wiadomości przy pomocy głośników o dużej mocy - poinformował portal Times of Israel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód atak Hamasu na Izrael Hamas Palestyna Izrael Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy

"Postać Sulejmaniego staje się jeszcze bardziej sztandarowa". Ekspert o zamachu w Iranie

Wczoraj w dwóch wybuchach w irańskim mieście Kerman zginęły 84 osoby, a ponad 280 zostało rannych. To najnowsza, skorygowana liczba ofiar wczorajszego zamachu w pobliżu grobu gen. Kasema Sulejmaniego . Początkowo władze Iranu informowały, że w środowych eksplozjach zginęły 103 osób. 
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Iran zamach Izrael Hamas Bliski Wschód USA Michał Strzałkowski

Niemcy obawiają się zamachów w sylwestrową noc. Policja zwiększa ochronę katedry w Kolonii

- Po alarmie o zagrożeniu terrorystycznym dotyczącym katedry w niemieckiej Kolonii policja chce w sylwestra zabezpieczyć słynną na całym świecie katedrę i jej otoczenie za pomocą rygorystycznych środków ochronnych. Podjęte zostaną przygotowania, aby można było odeprzeć "możliwe ataki" - powiedział w piątek szef operacji Martin Lotz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy zamach policja

Izraelscy żołnierze przez pomyłkę zastrzelili trzech zakładników. "Wołanie o pomoc uznali za zasadzkę"

15 grudnia izraelscy żołnierze przez pomyłkę zastrzelili trzech zakładników Hamasu. Według opublikowanego w czwartek raportu Izraelskich Sił Obronnych (IDF) do tragedii doszło, ponieważ żołnierze uznali ich wołanie o pomoc za próbę wciągnięcia ich w zasadzkę przez terrorystów.
Zobacz więcej na temat:  Hamas Izrael ŚWIAT Bliski Wschód atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy

Austria: zatrzymano trzy osoby podejrzane o terroryzm. Planowały atak na katedry w Wiedniu i Kolonii

Okręgowy Sąd Karny w Wiedniu wydał nakaz aresztowania trzech osób podejrzanych o terroryzm. Dwaj mężczyźni i kobieta, należący do islamistycznej siatki terrorystycznej, planowali ataki na katedrę w Kolonii oraz katedrę św. Szczepana w Wiedniu - poinformowała Austria Press Agency (APA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria służby i bezpieczeństwo policja Wiedeń Państwo Islamskie islam prokuratura

USA: kilkaset osób walczy w sądzie z firmą Lafarge. Zarzucają jej współpracę z organizacją terrorystyczną

Włoski portal Il Sole 24 ore poinformował w poniedziałek, że ponad 400 Amerykanów pochodzenia jazydzkiego pozwało francuską firmę budowlaną Lafarge SA o współdziałanie z terrorystycznym Państwem Islamskim (PI). Zarzucono jej "dostarczanie tej organizacji funduszy i materiałów". Jazydów reprezentuje Amal Clooney, prawnik wyspecjalizowana w kwestiach praw człowieka, żona gwiazdora Georga Clooneya.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA sąd Irak Syria Ameryka Północna

Zafascynowany islamistami nastolatek planował zamach na policjantów w Ząbkowicach Śląskich. Został zatrzymany

Dolnośląski oddział Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który planował zamach terrorystyczny na policjantów z Ząbkowic Śląskich. Wydarzenie miało miejsce w czerwcu. Oskarżony od pół roku przebywa w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  Państwo Islamskie regiony dolnośląskie POLSKA służby i bezpieczeństwo policja ABW