Polskie Radio
Section05
Tomas Venclova

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
Zobacz więcej na temat:  poezja Zbigniew Herbert Litwa

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maria Dzieduszycka Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Litwa

Odważny w życiu i twórczości – Tomas Venclova laureatem nagrody im. Zbigniewa Herberta

– Z Herbertem łączy go przekonanie, że historia i poezja są nierozdzielne, oraz przeciwstawianie się okrucieństwu i niesprawiedliwości – tak mówi o Tomasie Venclovie Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Litewski poeta niebawem odbierze w Warszawie nagrodę upamiętniającą autora "Pana Cogito".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Litwa KULTURA Trójka Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski

Początek nowego sezonu w "TPK"

Rozpoczyna się nowy sezon kulturalny 2022/23. Jedną z pierwszych premier wystawia CSW Zamek Ujazdowski. To kolejny – czwarty i przedostatni – odcinek eksperymentalnego cyklu, nazwanego przez twórców audio-teatrem, pod wspólnym tytułem "Bóg i proch". Wydarzeniem interdyscyplinarnym, od 2012 roku otwierającym sezon, jest Narodowe Czytanie. W tym roku, po 11. latach powraca do teatrów oraz "pod strzechy" Adam Mickiewicz. Oba wydarzenia będą tematami pierwszego wrześniowego wydania "Trójki pod Księżycem".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA SZTUKA literatura Adam Mickiewicz romantyzm Trójka Wojciech Dorosz