Polskie Radio
Section05
transport publiczny

PKP Intercity uruchomiło wzmacniacze sieci komórkowych w wagonach. Będzie lepszy zasięg w pociągach

Zwiększanie komfortu podróży pociągiem jest jednym z filarów działalności PKP Intercity. W tym celu narodowy przewoźnik uruchomił wzmacniacze sieci komórkowych, tzw. repeatery, w 300 wagonach, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę sygnału telefonii komórkowej. Do końca bieżącego roku PKP Intercity chce uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA PKP Intercity infrastruktura kolejnictwo transport publiczny

PKP inwestuje w sieć kolejową Podlasia. Trasa Sokołów Podlaski - Siedlce będzie modernizowana

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej i przebudowy prawie 30 km linii kolejowej, która połączy Sokołów Podlaski z Siedlcami. Prace projektowe mają zakończyć się do 2027 r., a sama budowa ma ruszyć na przełomie 2027/2028 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo PKP infrastruktura

Kolejne zabytkowe dworce odzyskają dawny blask. Obiekty w Pasłęku i Gronowie Elbląskim będą zmodernizowane

Zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim przejdą kompleksową przebudowę. Polskie Koleje Państwowe podpisały umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obu inwestycji. Modernizacja obiektów stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP kolej transport publiczny infrastruktura POLSKA

PLL LOT zmieni wnętrze swoich największych samolotów. Nowa przestrzeń inspirowana jest pejzażem Polski

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o kompleksowej modernizacji kabin samolotów szerokokadłubowych typu Boeing 787-8 Dreamliner. Tak zwany retrofit obejmie nowy projekt kabiny, wymianę foteli we wszystkich klasach, instalację nowego systemu rozrywki pokładowej oraz wdrożenie łączności internetowej na pokładach. Efekty tych zmian będzie można podziwiać za trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA lotnictwo LOT Dreamliner transport publiczny infrastruktura samoloty społeczeństwo

Lotnisko Warszawa-Radom: ponad 85 tys. odprawionych pasażerów od początku funkcjonowania

Lotnisko Warszawa-Radom od momentu otwarcia obsłużyło ponad 85 tys. podróżnych. Sezon wakacyjny przebiegł na lotnisku sprawnie i bez problemów, co w połączeniu z dobrymi wynikami, przyczynia się do sporego zainteresowania ze strony biur podróży. Bardzo dobrze radomski port oceniają też pasażerowie. Od początku IV kwartału możliwa jest rezerwacja i opłacenie parkingu przed terminalem na stronie internetowej lotniska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo transport publiczny port lotniczy Radom infrastruktura

Fala: innowacyjny system, który ma zintegrować płatności za transport publiczny na Pomorzu

W województwie pomorskim testowany jest innowacyjnego w skali kraju system Fala. Ma on ułatwiać korzystanie z komunikacji publicznej, dzięki automatycznemu wybieraniu najkorzystniejszego biletu/płatności spośród setek taryf biletowych. Jak to działa i czy ma przyszłość, sprawdzał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport pomorskie Trójmiasto autobus transport publiczny Paweł Turski Trójka

Program przystankowy na Mazowszu. Powstanie 11 nowych parkingów przy stacjach kolejowych

Mieszkańcy podwarszawskiej Zielonki zyskają lepsze możliwości codziennych dojazdów. W sąsiedztwie stacji zbudowany zostanie parking, który umożliwi wygodne łączenie podróży autem i koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółka PKP podpisały umowę współpracy w zakresie infrastruktury parkingowej i drogowej wybudowanej w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". W sumie w województwie mazowieckim powstanie 11 takich parkingów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje PKP kolej transport publiczny Mazowsze

Rozwój sieci kolejowej w małych miejscowościach. PKP PLK zawarło umowy z samorządami

W ramach programu Kolej Plus, PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z samorządami 33 umowy o współpracy przy realizacji inwestycji, których łączna wartość to ok. 12,6 mld zł. W programie, 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo, pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP pociągi transport publiczny inwestycje POLSKA

Kolej przyspiesza. Centralna Magistrala Kolejowa przygotowywana do 250 km/h

Pociągi pasażerskie będą mogły pojechać Centralną Magistralą Kolejową z szybkością 250 km/h. Zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że trwają ostatnie przygotowania do zwiększenia prędkości. Teraz niektóre składy mogą rozwijać szybkość do 200 km/h. Zwiększenie prędkości pozwoli skrócić czas podroży. Pierwsze składy mogą pojechać z większą prędkością jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP inwestycje transport publiczny

CPK będzie współpracować z Polregio. Kolejowe porozumienie podczas Trako

Spółka CPK i Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce realizujący regionalne przewozy pasażerskie, rozpoczynają współpracę. Podczas targów Trako w Gdańsku przedstawiciele CPK i Polregio podpisali porozumienie w tej sprawie.  Celem jest sprawny i szybki transport kolejowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolejnictwo infrastruktura transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Celem jest 400 mln pasażerów kolei w 2027 r. Minister Adamczyk: czy to wystarczy? Oczywiście nie

Coraz więcej osób ma dostęp do kolei i chce wybierać ten środek transportu, naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - powiedział na inauguracji 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Nie zmarnowaliśmy ostatnich ośmiu lat: jest to okres odbudowy kolei i jej powrotu na należne jej miejsce" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP ministerstwo infrastruktury targi kolej transport publiczny infrastruktura

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura