Polskie Radio
Section05

Turcja

"Turcja stara się utrzymywać dobre relacje z Moskwą i z Kijowem". Dr Zasztowt o polityce Ankary

Turcja wyraziła zgodę na opuszczenie swojego portu przez rosyjski statek, który przewoził skradzione zboże z Ukrainy. - Niestety teraz to wygląda tak, że więcej jest tych rozmów turecko-rosyjskich, a coraz bardziej pogarsza się klimat między Ankarą a Kijowem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa

NASZ WYWIAD Finlandia i Szwecja blisko NATO. Dr Szacawa: to nie znaczy, że Polska powinna zrezygnować ze wzmocnienia sił morskich

- Po wejściu Finlandii i Szwecji do NATO zmieni się sytuacja geostrategiczna w regionie Morza Bałtyckiego. Siły Sojuszu uzyskają dodatkową głębię operacyjną, jeśli chodzi o kierunek wschodni i granicę z Rosją – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, komentując szybką drogę Finlandii i Szwecji do NATO. Jak dodał, nie zwalnia to Polski ze wzmacniania swoich sił, zabezpieczających szlaki morskie i bezpieczeństwo na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Kijów serwis wschodni NATO sankcje Unii Europejskiej NASZ WYWIAD ŚWIAT POLSKA Stany Zjednoczone Finlandia Szwecja

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Dr Lorenz: element niepewności związany ze stanowiskiem Turcji

W kwaterze głównej NATO w Brukseli oficjalnie podpisano protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystkie państwa zdają sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Turcja zdecyduje się jednak na przeciąganie ratyfikacji?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski NATO Jens Stoltenberg Szwecja Finlandia

Rosyjski statek ze skradzionym zbożem z Ukrainy zatrzymany w Turcji. Kijów domaga się konfiskaty

Jak poinformowała agencja Reutera, tureccy celnicy zatrzymali rosyjski statek transportowy, który przewoził zrabowane z Ukrainy zboże. Informację tę potwierdził ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar. Kijów liczy na konfiskatę zboża przez rząd w Ankarze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja służby i bezpieczeństwo kradzież żywność Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe statek

Szwecja i Finlandia w NATO. Rakowski: Erdogan zadowolił się nagrodą pocieszenia

- Turcja mogła zrobić woltę, ale zabrakło jej argumentów, żeby tego dokonać. Zadowoliła się nagrodą pocieszenia w postaci kilkudziesięciu działaczy kurdyjskich - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej. Ankara podczas szczytu NATO dała zielone światło dla Szwecji i Finlandii w Sojuszu w zamian za, między innymi, ekstradycję podejrzanych o terroryzm bojowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Finlandia Szwecja szczyt NATO szczyt NATO 2022 ŚWIAT

Kulisy negocjacji z Turcją. Joe Biden miał odegrać ważną rolę

Przedstawiciel administracji USA powiedział we wtorek wieczorem, że Joe Biden odegrał "zakulisową" rolę w negocjacjach z Turcją, dotyczących akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał rozmawiać z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem na prośbę rządów obu tych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt NATO szczyt NATO 2022 Szwecja Finlandia Jens Stoltenberg bezpieczeństwo

Wiceminister Przydacz podkreśla znaczenie zgody na rozszerzenie NATO. "To zwiększa poziom bezpieczeństwa na Bałtyku"

Ważna decyzja. Zwiększa poziom bezpieczeństwa nie tylko w regionie Morza Bałtyckiego, ale w całym obszarze euroatlantyckim - podkreślił wiceszef Marcin Przydacz, odnosząc się do informacji, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Marcin Przydacz szczyt NATO 2022