Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

Kowalow: gdyby Zachód rozumiał Rosję, nie byłoby Jałty

- Od 1917 roku Rosja przedstawia zagrożenie dla całego świata. Już dawno ów świat powinien był to zrozumieć. Choćby z tego powodu Zachód nie może uznać, że Rosja to nie jego problem. - Gdyby nie brak tej świadomości, nie byłoby Jałty, nie byłoby tego, co potem stało się z Polską – o tym  mówił kilka dni temu podczas wystąpienia w Warszawie Siergiej Kowalow, dysydent, więzień polityczny, współzałożyciel Memoriału i polityk.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Kowaliow Rosja Memoriał

Krym. Putin wstrzyknął Rosjanom wirusa rewizjonizmu

Władimir Putin złamał porządek międzynarodowy, by odebrać Ukrainie jej półwysep i rozpocząć jego okupację – za to, że nie godziła się na wasalność względem Rosji i wybrała Unię Europejską. Od tej pory nic już nie było takie jak dawniej. Zachód tym razem nie zapomniał o naruszeniu i nie było powrotu do "business as usual". Krym to też symboliczny porządek wojny nowej ery – z "zielonymi ludzikami", kłamstwem, propagandą, militaryzacją społeczeństwa, nastawianiem przeciw sąsiadowi.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Krym Rosja

Tysiące ludzi na ulicach Bratysławy. Władzy mówią "NIE!"

- Chcemy nowego, godnego zaufania rządu, który nie jest skorumpowany i powiązany z organizacjami przestępczymi - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem portalu polskieradio.pl Peter Nagy, jeden z organizatorów protestów w Bratysławie. Od trzech tygodni, w każdy piątek na ulicach słowackich miast manifestuje tysiące osób. Czynnikiem zapalnym protestów było morderstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Część Słowaków łączy tę zbrodnię z osobami związanym z partią rządzącą Smer-SD oraz z premierem Robertem Fico, dlatego żądają rozpisania wcześniejszych wyborów. - Musimy być silni, nie mamy wyjścia - mówi jedna z uczestniczek manifestacji. 
Zobacz więcej na temat:  Bratysława Słowacja policja Robert Fico polityka

Wojna - paliwo rakietowe Władimira Putina

Lata rządów Władimira Putina naznaczone są nie tylko umacnianiem systemu autorytarnego w Rosji i prześladowaniem opozycji, ale również wywoływaniem krwawych konfliktów na całym świecie. Liczni eksperci nie mają wątpliwości, że kolejne „interwencje”, „operacje wojskowe”, „walka z terrorystami”, hybrydowe ataki wojsk konwencjonalnych, wspieranie separatystów i lokalnych sił, jak również cyberataki i skrytobójstwa mają jeden cel. Utrzymanie byłego funkcjonariusza KGB i szefa FSB u władzy. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin

Premier Słowacji ustąpił ze stanowiska. "Słowacy chcą zmian"

Premier Słowacji Robert Fico ustąpił ze stanowiska. Prezydent Andrej Kiska przyjął dymisję, związaną z kryzysem politycznym, wywołanym zamordowaniem dziennikarza Jána Kuciaka i jego partnerki. - W pierwszych badaniach po tragicznych zdarzeniach większość ankietowanych deklarowała, że chce wymiany władzy - mówił portalowi PolskieRadio.pl Ján Petrovič, dziennikarz aktuality.sk.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja Jan Kuciak zabójstwo

"Polskieradio.pl na końcu świata". Górskie krajobrazy Peru

Peru skrywa w sobie wiele niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest Tęczowa Góra. Swoje kolory zawdzięcza minerałom, które się tam znajdują. Można odnieść wrażenie, że jest namalowana ręką zdolnego malarza. Jednak jest to dzieło samej natury. Drugim miejscem jest Kanion Colca, który jest jednym z najgłębszych kanionów na świecie. Po raz pierwszy przepłynięto go kajakiem w 1981 r. i dokonali tego Polacy. Widoki zapierają dech w piersiach.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże podróże zagraniczne Peru

Gadowski: Cywiński pierze Auschwitz z pierwiastków polskich

- Panie Cywiński, jeśli nie chce pan eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz, to wynoś się pan z Oświęcimia - stwierdził Witold Gadowski w opublikowanym w serwisie YouTube filmie. Zapytaliśmy publicystę, dlaczego w tak ostry sposób skrytykował dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski Auschwitz Żydzi historia Polski IPN

"Dziadek" i jego "ferajna"

- Z takim przypadkiem jak mój, to tylko "Dziadek" może sobie poradzić - usłyszał pewnego dnia jeden z podopiecznych znakomitego wychowawcy młodzieży, Kazimierza Lisieckiego. Niestrudzony podagog, nauczyciel i opiekun, przez ponad pół wieku pracował z trudną warszawską młodzeżą.  I choć potrafił być surowy i wymagający, to jego wychowankowie opowiadają o nim dziś w z wielkim wzruszeniem. Dla nich był po prostu kochanym "Dziadkiem".   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia warszawy