Polskie Radio
Section05
Witold Banach

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich Witold Banach

Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  IPN Witold Banach Karolina Rożej HISTORIA Solidarność stan wojenny

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski festiwal filmowy Polskie Radio KULTURA Anna Stempniak Witold Banach

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Żydzi historia Polski Witold Banach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Robert Kostro: honorujemy tych, którzy dają dobry przykład

- Nagrody w naszym plebiscycie są honorowe, nie wiążą się z nimi żadne materialne gratyfikacje. Zależy nam na tym, żeby przypomnieć projekty, które były najciekawsze w poprzednim roku, żeby uhonorować ich autorów, a także dać innym dobry wzór do naśladowania, jak w interesujący sposób można popularyzować historię - mówił w "Poranku Dwójki" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro plebiscyt Witold Banach Dwójka

Zostali zamordowani za pomoc Żydom. Rodzina Banaszków upamiętniona

Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie, zamordowani jesienią 1943 roku za to, że w czasie okupacji niemieckiej przez kilkanaście miesięcy pomagali kilku żydowskim rodzinom, zostali we wtorek uhonorowani przez Instytut Pileckiego (projekt "Zawołani po imieniu") podczas specjalnej uroczystości w Markach koło Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA Mateusz Drozda Witold Banach Holokaust

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą odbędą się specjalne koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy (również w przestrzeni wirtualnej). Wśród najważniejszych wydarzeń będzie widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polskie Radio przygotowało z kolei specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Powstał też wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Mateusz Drozda bitwa warszawska historia Polski wojna 1920

IPN świętuje 40. rocznicę powstania "Solidarności"

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" otwarciem wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, od Mielca po Koszalin. Pierwszą z cyklu "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes IPN Jarosław Szarek w Mielcu przy placu Armii Krajowej. Na wystawie można między innymi zobaczyć pierwszy bunt robotniczy z 1 - 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Mielec wystawa Witold Banach

Festiwal NNW. Nie tylko o polskiej drodze do wolności

- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Żołnierze Wyklęci Gdynia Witold Banach Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Krzysztof Grzesiowski Witold Banach muzeum Muzeum Historii Polski wystawa historia Polski KULTURA SZTUKA wzornictwo design HISTORIA

Dziennikarze wspominają dzień katastrofy smoleńskiej

- Nie chciałam przekazać informacji dalej, bo nie wiedziałam, jak mam to powiedzieć gościom – wspomina 10 kwietnia 2010 roku dziennikarka radiowej Trójki, Beata Michniewicz. O okolicznościach, w jakich dowiedzieli się o tragedii, opowiadają również radiowi reporterzy, którzy oczekiwali wówczas na prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa samolotu Smoleńsk wspomnienie Beata Michniewicz Wojciech Cegielski Witold Banach Ernest Zozuń