Polskie Radio
Section05
wojna hybrydowa

Polskie MSZ potępiło antyukraińskie i prorosyjskie hasła na proteście rolników

Ministerstwo spraw zagranicznych z "najwyższym zaniepokojeniem" odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę. W opublikowanym przez resort dyplomacji komunikacie podkreślono, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę - kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie - i Polaków, którzy przyjęli ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych protest rolnictwo rolnicy wojna hybrydowa Rosja

Konflikt na Ukrainie. Jakie cechy wojny hybrydowej stosuje Rosja?

Mija 10 lat, odkąd Rosja zaatakowała Krym. Od tego czasu konflikt za naszą wschodnią granicą narastał aż do wybuchu pełnoskalowej wojny, która uruchomiła m.in. falę migracji. W Czwórce dr Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas tłumaczy, jak dziś prowadzone są konflikty zbrojne i jakie są cechy wojny hybrydowej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wojna na Ukrainie Krym aneksja wojna hybrydowa Rosja Ukraina Piotr Firan

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy

20 lutego 2024 roku przypada dziesiąta rocznica kulminacji krwawych wydarzeń na Majdanie w Kijowie, a także dziesięć lat od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Okupacja Krymu i wywołane przez Moskwę w kwietniu 2014 roku działania zbrojne w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ukraina atak Rosja wojna hybrydowa wojna na Ukrainie wojna 2022 Polskie Radio dla Zagranicy Polskie Radio

Premier Tusk: podjęliśmy decyzję o modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią

- Wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji podjęliśmy decyzję o modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki - mówił szef rządu Donald Tusk na spotkaniu z dziennikarzami po rozmowach w Warszawie z premierem Finlandii Petterim Orpo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk granica bezpieczeństwo straż graniczna Finlandia wojna hybrydowa migracja kryzys migracyjny Białoruś

Polska celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji. Ustępujemy tylko USA i Ukrainie

Ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, głównie ze strony Rosji, wykryli unijni eksperci od grudnia 2022 do listopada ubiegłego roku. Wśród krajów, które były przede wszystkim na celowniku, jest Polska. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, potocznie nazywaną unijnym korpusem dyplomatycznym.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja wojna hybrydowa fake news Rosja

Rosyjscy hakerzy zaatakowali ukraińską sieć komórkową Kyivstar. "To ostrzeżenie dla Zachodu"

Za atakiem hakerskim na największego, ukraińskiego operatora sieci komórkowej Kyivstar stoi grupa Sandworm z rosyjskiego wywiadu wojskowego. Ten atak to ostrzeżenie dla Zachodu - twierdzi w wywiadzie udzielonym agencji Reutera naczelnik departamentu bezpieczeństwa cybernetycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Illa Witiuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna hybrydowa hakerzy telefony komórkowe cyberprzestępczość

"Bild": Putin chce uruchomienia linii lotniczej ze Stambułu do Mińska. Chodzi o przemyt migrantów

Na 23 grudnia planowane jest pierwsze połączenie w ramach nowej linii lotniczej, mającej wspomagać przemyt ludzi; trasa będzie łączyć Stambuł z Mińskiem, z ominięciem unijnych sankcji – zaalarmował w piątek portal dziennika "Bild", powołując się m.in. na informacje polskich służb bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś migracja imigranci w Europie wojna hybrydowa Mińsk

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii. Ze względu na porę roku i warunki pogodowe granicę fińsko-rosyjską patrolują przede wszystkim na skuterach śnieżnych oraz nartach. - To trudna służba pod względem fizycznym, ale funkcjonariusze Straży Granicznej są dobrze przygotowani - napisano w mediach społecznościowych SG.
Zobacz więcej na temat:  Rosja straż graniczna Finlandia zagrożenia wojna hybrydowa Frontex

Szefowa fińskiego MSZ: możemy otworzyć przejścia graniczne, jeśli Rosja zechce powrotu do normalności

- Finlandia jest gotowa stopniowo otwierać przejścia na wschodniej granicy, jeśli Rosja wykaże "wolę powrotu do normalności - oświadczyła w poniedziałek fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia granica kryzys na granicy migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Frontex Rosja