Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Watykan tłumaczy słowa papieża nt. Rosjan. Franciszek nie pochwala imperialistycznej logiki

Watykan oświadczył we wtorek, że w słowach skierowanych niedawno do młodych rosyjskich katolików papież Franciszek nie zachęcał ich do "wychwalania imperialistycznej logiki". Komunikat w tej sprawie wydał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w związku z krytyką, z jaką słowa papieża przyjęto na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież papież Franciszek Kościół Ukraina Rosja

PR24 Ekspert: śmierć Prigożyna chwilowo wzmacnia władzę Putina

- Część potencjalnych rywali Władimira Putina się przestraszy, ale pozostali zejdą głębiej do podziemia i następny zamach przeciwko prezydentowi Rosji zostanie lepiej przygotowany - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Władimir Putin Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera Rosja ŚWIAT Europa

Ukraińska dyplomacja zarzuca papieżowi "imperialistyczną propagandę". Mówił o "dziedzictwie wielkiej Rosji"

Ukraiński resort spraw zagranicznych zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". Rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko w ten sposób określił w poniedziałek nagłośnione przez media słowa papieża, który trzy dni wcześniej, na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami, mówił o "wielkiej Rosji". Nuncjatura apostolska na Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretacje, według których papież zachęcał do "imperialistycznych idei".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 serwis wschodni papież Franciszek Rosja

Narada prezydenta Ukrainy z dowódcami wojskowymi. Rozmawiano o reformie sił zbrojnych

Na spotkaniu z dowódcami wojskowymi prezydent Ukrainy omówił między innymi sytuację na froncie, przygotowania do ataków wroga na infrastrukturę oraz wymianę samolotów w ukraińskich siłach powietrznych. Informację o tym Wołodymyr Zełenski przekazał w cowieczornym nagraniu w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja

NASZ WYWIAD "Ukraina ma za mało broni pancernej". Analityk: atakujemy na południu, reagujemy za zagrożenie w rejonie Kupiańska

- Ukraińska kontrofensywa jest kontynuowana na południu. Owszem, jest bardzo ciężko, ponieważ jest tam wiele rosyjskich oddziałów i wiele terenów zostało zaminowanych. Do tego nadal jesteśmy w trudnej sytuacji, bo nie mamy wystarczającej ilości broni pancernej, a naprawdę jej potrzebujemy – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Jak dodał, Ukraina musi także reagować na zagrożenie w regionie Kupiańska i liczyć się z atakami Rosji z innych kierunków, także na Charków. W związku z tym nie wszystkie oddziały mogą być zaangażowane w kontrofensywę.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Śmierć Prigożyna. Ekspert: skutek walk o schedę, dni Putina u władzy mogą być policzone, ale Rosja pozostanie agresywna

- Po buncie Jewgienija Prigożyna otoczenie Putina odebrało sygnał, że traci on pewne wpływy i zrozumiało, że można zaczynać walkę o przyszłość, o to, kto będzie rządził i kontrolował przepływy finansowe po Putinie - uważa Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Zaznaczył, że dni Putina u władzy mogą być policzone. Zgodził się, że wewnętrzne walki władz na Kremlu nie zmienią agresywnej postawy Rosji wobec Ukrainy, Polski i świata zachodniego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD Jewgienij Prigożyn infografika

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy POLSKA grupa wyszehradzka ŚWIAT Petr Fiala