Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

TYLKO U NAS Polak na krwawym szlaku od Buczy po Bachmut. Były żołnierz francuskiej Legii przeszedł przez ukraińskie fronty

Pod Kijów dotarł nad ranem. Zmęczenie, które dawało się wcześniej we znaki, gdzieś prysło, gdy wpadali sobie z Wiktorem w ramiona. Rosjanie też parli w tę stronę. Innymi drogami i innymi pojazdami. Wieźli swoje "dary". Ktoś już się szykował, by ich "gorąco powitać". Oddział Wiktora i... Rysiek, który postanowił, że nie wraca do Polski. Jeszcze nie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja

Kościół niesie pomoc Ukrainie. Ks. Leszek Kryża: w tej chwili chodzi o to, by mogli przetrwać zimę

Czas świąt sprawia, że chętniej angażujemy się w działania charytatywne. Polska tradycja mówi o zostawieniu pustego miejsca przy stole, dla nieznajomej osoby, którą można przyjąć i ugościć, by nie była samotna w tak ważnym czasie. Dziś te miejsca nie będą już puste - w znacznej części zajmą je mieszkańcy Ukrainy, którzy uciekli przed wywołaną przez Rosję wojną. - Rany będą się długo goiły, ale im więcej będzie pozytywnego ducha, tym większa szansa, że będzie lepiej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół społeczeństwo magazyn 2022/2023 Kościół katolicki POLSKA Ukraina pomoc wojna 2022 Boże Narodzenie Przemysław Goławski

Czy jest zagrożenie wchłonięcia Białorusi przez Rosję? Eksperci ISW komentują rozmowy Putina i Łukaszenki

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) komentując poniedziałkową wizytę Władimira Putina w Mińsku ocenia, że Alaksandr Łukaszenka prawdopodobnie obronił się przed próbami zmuszenia Białorusi do dalszych ustępstw w sprawie integracji Białorusi z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Ukraina wojna 2022 Władimir Putin Białoruś Aleksander Łukaszenka

ONZ zbyt łagodna wobec Rosji? USA oskarżają sekretarza generalnego o "poddanie się groźbom"

Stany Zjednoczone oskarżyły sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli na Ukrainę w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reuters.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ USA Rosja

Putin twierdzi, że Rosja nie chce wchłaniać innych krajów. Departament Stanu USA: to szczyt ironii

Władimir Putin oznajmił w poniedziałek w Mińsku, odnosząc się do Białorusi, że "Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju". Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price stwierdził, że wypowiedź ta to "szczyt ironii", zważywszy, że właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Europa USA Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Departament Stanu USA Białoruś

RECENZJA "Wojna i dziedzictwo". Recepta prof. Andrzeja Nowaka na czas niepokoju

Wojna na Ukrainie toczy się od lutego, ale to niejedyna wojna, która dotyczy naszego kraju. Wojna z dziedzictwem europejskim, jak i polskim trwa bowiem na Zachodzie od lat. O tym, jaka jest przyczyna tych zagrożeń i jak należy się im przeciwstawić, pisze w monografii "Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza" prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak literatura magazyn 2022/2023 Rosja Ukraina