Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

"Nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów". Prezydent w liście do mieszkańców wsi

"Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska prezydent Andrzej Duda wieś 1920 wojna polsko-bolszewicka chłopi pamięć historia Polski POLSKA

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" - to temat debaty historyków, która odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Była to część obchodów setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka 1920 HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej kancelaria prezydenta

"Sowieci realnie zagrażali Niemcom". Polski ambasador odpowiada na tekst "FAZ"

"Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom" - prostował, w opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wcześniejszy esej autorstwa niemieckiego profesora, Stephana Lehnstaedta.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski Niemcy Europa Andrzej Przyłębski ŚWIAT

W Warszawie odbyły się uroczystości 100-lecia bitwy pod Zadwórzem

Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli pod Zadwórzem koło Lwowa heroiczny bój z przeważającymi siłami bolszewików, oddano w poniedziałek hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Bitwa pod wodzą kapitana Bolesława Zajączkowskiego, zwana „Polskimi Termopilami”, powstrzymała najazd Armii Siemiona Budionnego na Lwów.
Zobacz więcej na temat:  rocznica wojna polsko-bolszewicka Lwów

Trzaskowski nie zorganizował żadnych obchodów Bitwy Warszawskiej. Sellin: widać, kto jest patriotą

- Prezydent stolicy nie zorganizował żadnych uroczystości związanych z Bitwą Warszawską, a na wydarzenia organizowane przez innych - nie tylko przez rząd - nie oddelegował żadnego swojego przedstawiciela - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Antoni Trzmiel Rafał Trzaskowski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka

"Niezwykłe bohaterstwo i wola walki". 100. rocznica "polskich Termopil"

W Warszawie uczczeni zostaną bohaterowie bitwy z bolszewikami pod Zadwórzem. Dziś mija 100 lat od bitwy na przedmieściach Lwowa, nazywanej "polskimi Termopilami". 17 sierpnia 1920 r., batalion Orląt Lwowskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego powstrzymał najazd 6. dywizji Armii Konnej Siemiona Budionnego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski pamięć POLSKA

Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

"Potrzebujemy więcej wydarzeń, które w atrakcyjnej formie i przy użyciu najnowocześniejszych form przypominają i opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości, krzewiąc ideały" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do sobotniego wydarzenia "1920. Wdzięczni bohaterom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa Stadion Narodowy wojna polsko-bolszewicka

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.

- Cud to nie jest coś sprzecznego z naturą. Patrzymy na działanie Boga, którego działalność możemy rozeznać właśnie po tym, jak przebiegają wydarzania i zachowują się ludzie, jaki jest efekt ich postępowania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski filozof i teolog. W audycji udział wziął również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Premier w zagranicznych mediach: wojna z bolszewikami to punkt węzłowy dla Europy

Artykuł Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku "Israel Hajom" oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Szef polskiego rządu wskazał w nim, że wydarzenie powinno być wymieniane "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ŚWIAT media wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska HISTORIA Związek Sowiecki

Władze Szczecina w rocznicę Bitwy Warszawskiej oddały hołd żołnierzom... radzieckim

"Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska złożył kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej" - poinformowało na swojej stronie internetowej Radio Szczecin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zachodniopomorskie Szczecin wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Armia Czerwona