Polskie Radio
Section05

zatrudnienie

Ekspert: obcokrajowcy wypełniają braki na rynku pracy, by nasza gospodarka pozostała konkurencyjna

Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców. Ci legalnie pracujący stanowią już 5 proc. ogółu osób aktywnych zawodowo. Według szacunków, dzięki nim polskie PKB jest wyższe o 40-60 mld złotych. Jak mówił gość Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Polska staje się w coraz większym stopniu krajem imigranckim aniżeli emigranckim.
Zobacz więcej na temat:  rynek pracy obcokrajowcy Ukraina GOSPODARKA praca

Ekspert PIE: firmy duże lepiej poradzą sobie z presją na wzrost wynagrodzeń ze strony pracowników

- Polskie firmy poszukują pracowników, co będzie się wiązać ze wzrostem płac, co dla dużych firm, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie będzie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku małych firm - powiedział Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy OECD pkb

Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie, o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

Wraz ze zmniejszaniem się statystyk dotyczących koronawirusa, rośnie aktywność firm rekrutacyjnych, poszukujących pracowników. Jak wynika z raportu portalu Pracuj.pl, liczba opublikowanych ofert pracy między styczniem a czerwcem 2021 r. wyniosła 440 tys. 608 i była wyższa o 45 proc. wobec II półrocza 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy pracownicy bezrobocie praca zdalna branża it

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb przemysł sprzedaż detaliczna gus handel

Eksperci: straszenie obywateli wzrostem cen nakręca spiralę inflacyjną

Z inflacją jak z pogodą, inna temperatura jest na termometrze, a inna ta odczuwalna. Taka samo inflację inaczej odczuwają uboższe gospodarstwa, które czwartą część dochodów wydają na żywność, a inaczej bogatsze, które kosztuje ona relatywnie mniej. Nie należy jednak mówić o przesadnym wzroście cen, gdy jest on na poziomie ok. 4 proc. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska. W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej inflacja będzie jednak malała, a dziś często jest ona nakręcana przez szybko rosnące zakupy konsumentów, często podyktowana obawami o wzrost cen.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb COVID-19

Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna płace Ministerstwo Finansów pracodawcy płaca minimalna społeczeństwo