Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Papież podjął trzy próby utworzenia korytarza humanitarnego do Mariupola. "Nie dali gwarancji"

Na łamach włoskiego dziennika Il Messaggero dziennikarka Franca Giansoldat pisze o tym, że "w ciągu dwóch miesięcy konfliktu na Ukrainie papież Franciszek trzykrotnie próbował wywrzeć wpływ na Kreml swoim autorytetem moralnym". Papież miał wysyłać bezpośrednie komunikaty do Moskwy kanałami dyplomatycznymi, a także apelować do Patriarchatu Moskiewskiego o pomoc w utworzeniu korytarza humanitarnego do Mariupola - dowiadujemy się z Katolickiej Agencji Informacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie papież Franciszek Watykan Mariupol

"Musimy zablokować rosyjski eksport i import". Zełenski wzywa do kolejnego pakietu sankcji

Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ właśnie z nich Moskwa czerpie zyski. Oni nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie - oświadczył Wołodymyr Zełenski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski sankcje embargo sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Rosja zbrodnie wojenne

Plany utworzenia nowej republiki. Na celowniku Rosji obwód chersoński [ZAPIS RELACJI]

Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina RELACJA wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Wołodymyr Zełenski Władimir Putin zbrodnie wojenne

"Jest zbrodniarzem wojennym, ma na sumieniu ludobójstwo". Mark Brzezinski o Putinie

- W najbliższej przyszłości nie jestem sobie w stanie wyobrazić powrotu do dawnych relacji z Putinem, który jest zbrodniarzem wojennym i ma na sumieniu ludobójstwo - oświadczył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w wywiadzie opublikowanym w "Super Expressie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-amerykańskie Mark Brzezinski Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe sankcje zbrodnie wojenne

Jak wygląda dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych? Szef Centrum im. Lemkina wyjaśnia

- Już kilka dni po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę pojawił się pomysł, aby tę wojnę dokumentować. Po pierwsze dlatego, że należy powalczyć o to, żeby skazać sprawców, ale po drugie i chyba najważniejsze: nie możemy pozwolić zapomnieć światu o tej wojnie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne wojna 2022

Rosyjskie ostrzały w obwodzie donieckim. Są kolejne ofiary śmiertelne [ZAPIS RELACJI]

Cztery osoby zginęły w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 11 zostało rannych - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko. Zastrzegł, że nie można ustalić liczby ofiar w Mariupolu, który należy do tego regionu. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe wojna 2022 RELACJA zbrodnie wojenne Wołodymyr Zełenski

NA ŻYWO Ukraina przywraca kontrolę na wschodzie kraju. Z rąk Rosjan odbito cztery miejscowości [ZAPIS RELACJI]

Jak powiedział na nagraniu wideo Wołodymyr Zełenski, od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy. Ukraiński prezydent dodał, że zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja Europa Europa Wschodnia RELACJA Władimir Putin Wołodymyr Zełenski zbrodnie wojenne

Rosyjskie wojsko strzela do dzieci. Zatrważający raport prokuratora generalnego Ukrainy

Prokuratura generalna Ukrainy dysponuje danymi, z których wynika, że w wyniku działań zbrojnych Rosji śmierć poniosło już 219 ukraińskich dzieci. Jak zaznaczono, nie jest to rzeczywista liczba ofiar, gdyż służby nie mają dostępu do wielu regionów, na których nadal prowadzone są działania wojenne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja zbrodnie wojenne Europa dzieci

Wicemarszałek Senatu: Europa musi być jednością wobec wojny

- Byłam w Buczy, widziałam jakie są konsekwencje wojny. Po tym, co zobaczyłam, wiem jedno: nie jestem w stanie wybaczyć wyłamania się z jedności - oświadczyła w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu. Gabriela Morawska-Stanecka odniosła się w ten sposób do decyzji niektórych państw, by płacić za rosyjski gaz w rublach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Senat opozycja wojna 2022 zbrodnie wojenne gaz energetyka Ukraina Rosja POLSKA Trójka Beata Michniewicz

Masakra cywilów w Buczy. Ukraińska prokuratura ujawnia tożsamość rosyjskich zbrodniarzy

Ukraińskiej prokuraturze udało się zidentyfikować 10 rosyjskich żołnierzy, którzy mieli brać udział w masakrze ludności podkijowskiej Buczy. Jak podała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, wojskowi "mieli związek z torturowaniem cywilów" podczas rosyjskiej okupacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja zbrodnie wojenne wojna 2022 serwis wschodni prokuratura sąd

Tragiczny bilans rosyjskiej agresji. "50-70 proc. ofiar zmarło na skutek ran postrzałowych"

- W wyniku sprawdzania terenu i pracy grup śledczo-operacyjnych w obwodzie kijowskim znaleźliśmy, dokonaliśmy oględzin i przekazaliśmy instytucjom sądowo-medycznym 1150 ciał zabitych cywilów - powiedział komendant policji obwodowej Andrij Niebytow w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 zbrodnie wojenne ludobójstwo serwis wschodni Kijów