Polskie Radio

Wielkanoc w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 10:00
Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty.
Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. Foto: Polskie Radio

.

W Wielką Sobotę Program 1 Polskiego Radia zaprosił na specjalne wydanie audycji "Na pograniczach" (godz. 17.00-19.00), w której gościła muzyka narodów i mniejszości narodowych. Tego dnia można było usłyszeć też o ukraińskim, wielkanocnym, męskim tańcu serben i o białoruskiej tradycji wołoczebników. Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak (po godz. 20.00) oprowadzili słuchaczy po Kaplicy Sykstyńskiej.

W niedzielę w "Muzycznych Wyspach Wielkanocnych" świąteczne tradycje w najdalszych zakątkach świata zaprezentował Maciej Szajkowski.

Z kolei 1 kwietnia o godz. 12.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange - Barczyński rozmawiali m.in. o tym, czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, jak Wielkanoc wyglądała dawniej, a jak wygląda u nas i w innych europejskich krajach dzisiaj. Gośćmi byli m.in.: etnografka Małgorzata Jaszczołt, restaurator i reżyser David Gamtsemlidze oraz dziennikarka kulinarna specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Chevriaux. 

 

. .

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje m.in. z Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie (w czwartek, od godz. 18.00 i w poniedziałek od godz. 20.00) oraz z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024 (w czwartek od godz.20.00, w sobotę od godz. 19.30 i w niedzielę od godz. 20.00). 

 

W Wielki Piątek w audycji "Filharmonia Dwójki" od godz. 19.30 odbyła się transmisja z 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z Opery Narodowej. W sobotę od godz. 19.00 zaprosiliśmy na audycję specjalną Aldony Łaniewskiej-Wołłk "Barabanienie", a w niedzielę "Daj mi wszystko" (od godz. 15.00) Aleksandry Łapkiewicz, poświęcone kolekcjonerstwu.

Z kolei 1 kwietnia przedstawiliśmy audycję "Punkty zwrotne" (od godz. 13.00), w której Michał Nowaka rozmawiał z filozofem, prof. Piotrem Domerackim. Natomiast w "Rozmowach po zmroku": "Jak przy stole tak i w życiu" (od godz. 21.30), gościem Jakuba Jamrozka będzie socjolog prof. Tomasz Sobierajski. 


.

W Programie 3 Polskiego Radia w sobotę, 30 marca, Paweł Turski - prowadzący audycję "Trzymaj z Trójką" (godz.13.00-15.00) - zabrał słuchaczy na Podlasie. Odwiedziliśmy kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Trójcy i monastyr w Supraślu oraz kościół grekokatolicki w Białymstoku, a także Muzeum Ikon. Opowiedzieliśmy, jak wygląda okres przygotowań do świąt innych religii na Podlasiu, ale także o tradycyjnej podlaskiej kuchni świątecznej. Gościem audycji był znany architekt - Krzysztof Miruć. 

Z kolei 31 marca w specjalnym wydaniu "Trzeciej strony medalu" (godz. 17.00-19.00) wysłuchać było można rozmowy Dariusza Urbanowicza z narciarzem ekstremalnym i himalaistą Andrzejem Bargielem. O godz. 22.15 świąteczne wydanie "Sceny teatralnej Trójki". Jednym z gości Barbary Marcinik był mistrz reżyserii dźwięku, Andrzej Brzoska. 

 


 

Radiowa Czwórka 29 marca zaproponowała wyjątkowy wieczór nastrojowej muzyki - specjalną audycję Damiana Sikorskiego "Czwórka unplugged" (godz. 20.00) z piosenkami "bez prądu" m.in Organka, Skubasa, Ignacego i Mikromusic oraz "Dla każdej samotnej godziny" (godz. 22.00) Bartka Koziczyńskiego, w której autor przedstawił nastrojowe oblicze muzyki gitarowej.

W sobotę zaprosiliśmy na specjalne wydania audycji muzycznych: "Wielkanocne babki" (godz. 19.00) Urszuli Kaczyńskiej oraz "Klubowe pisanki" (godz. 21.00) Norberta Borzyma.

W Niedzielę Wielkanocną i w Lany Poniedziałek  Czwórka zaprasza także na specjalne wydania audycji "Święta z Czwórką": 30 marca o godz. 12.00 rozmawialiśmy m.in. o wielkanocnych zwyczajach, 31 marca po godz. 15.00  wycieczka na szczyty alpejskich gór, a 1 kwietnia  po godz. 9.00 spotkaliśmy się z blogerem kulinarnym Tomaszem Czajkowskim.


. .

Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprosiło w Wielki Piątek na magazyn "Źródła". W nim (w radiowej Dwójce) retransmisja koncertu "Ludowe lamentacje": koncert dawnych pieśni pasyjnych we współczesnej interpretacji. To po godzinie 15. Członkowie zespołu Wowakin oraz śpiewaczki Justyna Piernik i Beata Oleszek wykonali najpiękniejsze pieśni wielkopostne i pasyjne w autorskich opracowaniach. Z kolei po godzinie 23 w audycji Jedynki "Muzyczne spotkania" - pieśni pasyjne i wielkanocne, kanoniczne i ludowe, traktujące o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. W audycji mogliśmy wysłuchać również kompozycji autorskich pod hasłem: współczesna refleksja - muzyczna i poetycka – osnuta wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Najstarsze polskie pieśni pasyjne i wielkanocne – w wykonaniu Joanny Słowińskiej, pierwszej damy polskiego folku.

W Wielką Sobotę zaprosiliśmy w Jedynce na świąteczne wydanie audycji "Kiermasz pod Kogutkiem", po godzinie 5. Po godzinie 7 w "Poranku Dwójki" mogliśmy wysłuchać repertuaru do wielkanocnego kolędowania - m.in. z album "Cztery domy słońca" - "Zima" i "Wiosna", Kaja i Janusz Prusinowscy i "Muzykanca - Kompania Dziecięca". 

W godzinach 17.00-19.00 - w audycji Jedynki "Na pograniczach" - zaprezentowaliśmy świąteczne wydanie kresowego magazynu w nowej odsłonie, a wśród gości m.in. Czesław Mozil, który opowiedział o rodzinnych zwyczajach wielkanocnych ze Lwowa. 

W Wielkanoc od godziny 5 "Kiermasz pod Kogutkiem" w radiowej Jedynce, a po godzinie 11 świąteczne wydanie audycji "Źródełko" w Polskim Radiu Dzieciom. Tam retransmisja koncertu Prusinowskich "Wielkanocne kolędowanie". 

W Lany Poniedziałek RCKL zaprosiliśmy na audycje "Muzyka nocą" w Jedynce (tuż po północy) oraz "Kiermasz pod Kogutkiem" w Jedynce. Po godzinie 17 zapraszamy z kolei na koncert urodzinowy Trójki i RCKL. 


  

Polskie Radio 24 zaprasza na specjalne wydania audycji przygotowywanych przez Naczelną Redakcję Programów Katolickich oraz na reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.


PRdZ-min.png 

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało specjalne programy świąteczne – a w nich, m. in. rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, historykiem kościoła o duchowym i religijnym wymiarze świąt Wielkiej Nocy oraz rozmowa z prof. Janem Adamowskim - językoznawcą, folklorystą, na temat symboliki tych świąt. Z kolei Polacy mieszkający za granicą opowiedzą, jak spędzają ten świąteczny czas np. w Szkocji. 


.

W Polskim Radiu Chopin trzy audycje premierowe Małgorzaty Pęcińskiej: 29 marca w "Wielkim Piątku w Polskim Radiu Chopin" (godz. 18.00) zabrzmiały m.in. kompozycje Bibera, Moutona, Tallisa, Telemanna, Paerta, a także słynne Miserere Allegriego i De Profoundis Marca Antoine'a Charpentiera; 

30 marca mogliśmy usłyszeć w "Weekendowym potpourri" (godz. 11.00) mało znane, a jakże ciekawe i wartościowe w dorobku słowiańskiej muzyki bolesnej monumentalne dzieło czeskiego romantyka, Antonina Dworzaka – jego Requiem op. 89, a 31 marca w "Weekendowym potpourri" (godz. 11.00) zaprosiliśmy  na muzykę odświętną, na którą złożyły się m.in: Messe pour plusieurs instruments au lieu des orgues barokowego kompozytora francuskiego Marca-Antoine’a Charpentier, przepiękny motet Mozarta Exsultate, jubilate, podniośle solenne Te Deum Antona Brucknera oraz kompozycje organowe Jana Sebastiana Bacha.

Poza tym 30 marca, specjalne wydanie "Złotego wieku muzyki kameralnej" (godz. 18.00) Danuty Gwizdalanki wypełniły fragmenty oratorium Józefa Haydna Siedem Ostatnich Słów.

W Wielkanocny Poniedziałek specjalna audycja na Prima Aprilis (godz. 11.00), "Chop-in-pop" (godz. 13.00) Mariusza Gradowskiego oraz "Romantyczne brzmienia – Impresje Wielkanocne" (godz. 20.00) Klaudii Baranowskiej. 


.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na "Pisankowy zawrót głowy" – zabawę dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat, w którym zadaniem jest samodzielne wykonanie pisanki. Jej zdjęcie wystarczy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Do wygrania radiowe gadżety.

W Niedzielę Wielkanocną od godz. 11.00 mogliśmy wysłuchać retransmisji koncertu "Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie" z 2021 roku. W koncercie Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej można było usłyszeć dawne pieśni wielkanocne, a niektóre z nich zamieniły się w żartobliwe życzenia wiosennych kolędników. Na antenie nie zabraknie też audycji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. 


logotyp Polskiego Radia Kierowców 

Z kolei Polskie Radio Kierowców towarzyszy słuchaczom w trakcie wyjazdów i powrotów świątecznych i na bieżąco monitoruje sytuację na drogach. W audycjach m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody. 

mat. pras. / rk / id

Czytaj także

Urodziny Nowej Trójki. Wielkie świętowanie na antenie!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 12:34
Koncerty m.in. Lecha Janerki, Marcina Maseckiego z Janem Emilem Młynarskim oraz Artura Andrusa z Joanną Kołaczkowską, a do tego audycje filmowe, literackie i sportowe z udziałem znakomitych gości – to wszystko złożyło się na hucznie obchody 62-lecie nadawania Trójki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc w Jedynce. Muzyka, audycje i transmisje nabożeństw

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 07:30
Program 1 Polskiego Radia na Święta Wielkanocne przygotował dla słuchaczy ciekawą ofertę. Na antenie radiowej Jedynki pojawiły się m.in. audycje specjalne oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi. To wszystko w ciekawej oprawie świątecznej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc w Czwórce: audycje specjalne i dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 16:20
Na świąteczny czas Czwórka jak zwykle przygotowała audycje specjalne. Opowiemy m.in. o zwyczajach wielkanocnych w Austrii i w Norwegii oraz o świętach ma pokładzie samolotu. Nie zabraknie też dobrej muzyki. 
rozwiń zwiń