Polskie Radio

Nauka, sport i kultura. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 19:00
Spotkamy się z krakowskimi licealistami, którzy zwyciężyli w najważniejszym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną, projektując i budując prototyp mini-satelity. Zastanowimy się, ile informacji o nas można wyczytać w mediach społecznościowych, a także sprawdzimy, czy kluby fitness mogą stać się mini-elektrowniami - czy godzinny trening na stacjonarnym rowerze jest w stanie zasilać komputer stacjonarny?
Zaplecze studia radiowego
Zaplecze studia radiowegoFoto: Shutterstock.com/mashurov
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

W audycji spotkanie z krakowskimi licealistami, którzy zwyciężyli w najważniejszym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną projektując i budując prototyp mini - satelity. Ich pomysł wyprzedził projekty ponad tysiąca innych uczestników konkursu, o czym opowiedzą nie tylko bohaterowie kosmicznych zmagań krakowski licealista Piotr Wyżliński, ale też dr Maciej Kawecki z Polskiego Instytutu Przyszłości im. Stanisława Lema.

Będziemy też rozmawiać o tym, ile informacji o nas można wyczytać w mediach społecznościowych, w których sami je umieszczamy (zdjęcia dzieci, rodziny, domów, mieszkań etc.) - i jakie może to mieć konsekwencje - na ten temat materiał Patryka Bedlińskiego i rozmowa z ekspertem IT dr Igorem Protasowickim. Ponadto pierwszy odcinek słuchowiska "Przygody Sindbada żeglarza" oraz konkursy: "Bohater naszej bajki" i "Od małego dla dużego" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Ostatni strzał powstania styczniowego (cz.2 - czas od dyktatury Romualda Traugutta)

Jednym z ostatnich aktów powstania styczniowego było powieszenie, aresztowanego w kwietniu 1864 roku, dyktatora Romualda Traugutta na stokach Cytadeli w Warszawie 5 sierpnia. To tragiczne wydarzenie, podczas którego straconych zostało także kilku towarzyszy Traugutta - członków Rządu Narodowego, obserwował 30 tysięczny tłum śpiewając pieśń "Święty Boże".

Romuald Traugutt został dyktatorem powstania w październiku 1963 roku. Był nadzieją na trwanie zrywu. Czy mógł powstanie uratować? Podczas jednego z przesłuchań Romuald Traugutt miał powiedzieć: "Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona". Od kwietnia, po jego aresztowaniu, działała jeszcze organizacja powstańcza w stolicy Królestwa na czele z Aleksandrem Waszkowskim, który został aresztowany w grudniu i stracony dwa miesiące później. Końcówka roku 1864 to moment upadku powstania. Ale państwo podziemne nie przestało działać.

Ostatni oddział partyzancki, którym dowodził ksiądz Stanisław Brzóska został rozbity w kwietniu 1865 roku. W maju, po publicznym powieszeniu duchownego, powstańczego dowódcy, władze carskie ogłosiły koniec "polskiego buntu". Tymczasem w połowie 1866 roku, 6500 km na wschód od Królestwa Polskiego, nad Jeziorem Bajkał, wybuchło powstanie z udziałem polskich zesłańców. Wcześniej poprzedzone spiskiem zawiązanym przez powstańca styczniowego Pawła Landowskiego, uczestnika zamachu "czerwonych" na namiestnika Królestwa gen. Fiodora Berga we wrześniu 1863 roku. Nadbajkalscy powstańcy utworzyli Legion Wolnych Polaków. Wsparcia nie udzielili im rosyjscy towarzysze niedoli, na których liczyli. Kosy, które służyły im za broń nie mogły przeciwstawić się dobrze uzbrojonym żołnierzom rosyjskim.

Ponad 300 z blisko 700-set uczestników zrywy zostało skazanych przez sąd wojenny. Czterech z nich rozstrzelanych w listopadzie 1866 roku w okolicy Jakucka. Czy zryw nad Bajkałem to był ten ostatni akt zbrojnego sprzeciwu w Powstaniu Styczniowym i ostatni bój samodzielnego oddziału polskiego z Rosjanami przed wymarszem Legionów Józefa Piłsudskiego? Czy tam padł ostatni strzał? Na co liczyli jego uczestnicy? Co chcieli osiągnąć?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody Sindbada Żeglarza" - Bolesław Leśmian

Nagranie pochodzi z 2005 roku. Reżyserował Jan Warenycia. Grają: Wojciech Malajkat, Lech Ordon, Tomasz Zaliwski, Arkadiusz Bazak, Jerzy Kryszak.

Przygody Sindbada Żeglarza są bajkową poetycką opowieścią należącą do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jej autorem jest Bolesław Leśmian, jeden z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. Jego opowieść jest oryginalną baśnią opartą na motywach znanej historii Wschodu o Sindbadzie Żeglarzu z Księgi tysiąca i jednej nocy. Mówi ona o przygodach osieroconego bogatego chłopca z Bagdadu mieszkającego w pałacu z wujkiem Tarabukiem, marnym poetą. Sindbad wyrusza w podróż po świecie za namową tajemniczego Diabła Morskiego, któremu wiatr przywiał wiersze Tarabuka. Morski diabeł proponuje chłopcu podróż w nieznane, dziwy i czary oraz miłość pięknej księżniczki. Trudno opisać, ile barwnych postaci i emocjonujących a pouczających zdarzeń czeka na Sindbada na morzach i egzotycznych lądach. Lektura dla klasy V.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Novi Singers - "Novi in Wonderland" - 1968 SABA

Bemibem - "Bemowe frazy" - 1974 Polskie Nagrania

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Julian Przyboś - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marcin Majchrowski

Alfred Schnittke, Gustav Mahler, Antonín Dvořák, Richard Strauss, Johannes Brahms, Dymitr Kabalewski, Georg Christoph Bach, Ludwig van Beethoven, Johann Christoph Pezel, Vagn Holmboe, Grażyna Bacewicz

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Alfred Schnittke, Gustav Mahler, Antonín Dvořák, Richard Strauss, Johannes Brahms, Dymitr Kabalewski, Georg Christoph Bach, Ludwig van Beethoven, Johann Christoph Pezel, Vagn Holmboe, Grażyna Bacewicz

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Piotr z Grudziądza – motety (wybór), wyk. Zespół Ars Cantus, kier. Tomasz Dobrzański; Karol Lipiński Trio smyczkowe g-moll op.8, wyk. Wojtek Proniewicz – skrzypce, Adam Roszkowski – skrzypce, Jan Roszkowski – wiolonczela

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki opowiemy o planach Muzeum Manggha na 2022 rok, ponadto odwiedzimy wystawę Dyplomów wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Omówimy także decyzje Komisji Artystycznej "Klasyki Żywej".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - The Tallis Scholars Live in Rome

11.10-12.00 - Maurice Ravel Walce szlachetne i sentymentalne, Alborada del gracioso, wyk. Sinfonia of London, dyr. John Wilson

12.05-12.45 - W. A. Mozart Concertante, wyk. Aleksandra Kurzak – sopran, Yuuki Wong – skrzypce, Tomasz Wabnic – altówka, Morphing Chamber Orchestra

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Barbara Krafftówna

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" ( 08.01.2006, Aula UAM w Poznaniu)

Krzysztof Penderecki Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11; Jerzy Maksymiuk Szepty i krzyki na wiolonczelę solo i orkiestrę kameralną.

Wyk. Ingolf Wunder - fortepian, Karolina Jaroszewska - wiolonczela; Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal. 

14.00-15.00 Transmisja z Wigmore Hall

Recital wokalny Stuarta Jacksona

Ivo Gurney Pieśni; Paolo Tosti Malia, Ideale, L’ultima Canzone; Sergiusz Rachmaninow Ya ne prorok; Vchera my vstretilis; Zdies choroszo; Oni otvechali;  Pokinem, milaya;  Kakoye schast′ye

Wyk. Stuart Jackson – tenor, Kathryn Stott – fortepian

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Gościem w audycji będzie Bassem Akiki - dyrygent, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej - godz.16.30. W audycji omówimy także nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie - "Lelewel. Rytownik Polski", z Joanną Pachulską porozmawiamy o jej książce Wszystkie dzieci Maharadży, a z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi o książce "Ścigając zło". Omówimy także premierowy spektakl Teatru Polskiego w Warszawie - "Don Juan" Moliera w reż. Piotra Kurzawy. ​

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczpospolite - audycja Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Emma Stonex "Latarnicy", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy", czyta Marcin Przybylski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

00.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o tym, jak sprawić, aby pies albo kot zaakceptował kolejnego, nowego lokatora. Będziemy też przyglądać się przedstawianiu nowego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji odwiedzimy m.in. Centrum Historii Zajezdnia oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

W audycji sprawdzimy, co kryją w sobie lubuskie bunkry oraz powiemy, że preparaty medyczne i "leki ze staropolskiej apteki" odtwarzają i analizują we wspólnym projekcie badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Receptury znajdują w pamiętnikach, listach, diariuszach i prywatnych notatkach. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o usuwaniu skutków wichur w Polsce, spowodowanych niżem Nadia, o sytuacji na Ukrainie oraz o igrzyskach w Pekinie. Ponadto: 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" / PZPN i nazwisko nowego trenera reprezentacji Polski. Gość - Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz "Orłów Górskiego". Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.40 - Reportaż w Trójce - "Męża szukam". Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów. Nie każdemu jednak ten sposób odpowiada. Co ma zrobić dziewczyna, która chce znaleźć męża rolnika bez pośrednictwa mass mediów i cyfrowych narzędzi komunikacji?

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska

Mamy kolejne ferie w trudnym czasie pandemii. Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i organizatorami wypoczynku w obecnej sytuacji? Przyjrzymy się temu z perspektywy doświadczeń organizacji od lat z powodzeniem działających na rzecz najmłodszych: Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - które ma ponad 100 letnie tradycje w organizacji aktywnego wypoczynku i Fundacji Podaj Dalej z Konina. Goście: Jolanta Szklarska - pedagog, ZG TPD, Barbara Sobieska - Rzecznik Prasowy ZHR oraz Anna Rosiak-Walczak- pedagog  z Fundacji Podaj Dalej im. doktora Piotra Janaszka z Konina. 

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.


logo


Płyta tygodnia - Wczasy "To wszystko kiedyś minie"

Duet Wczasy wydał właśnie drugi album zatytułowany "To wszystko kiedyś minie". To materiał bardziej zróżnicowanym stylistycznie i brzmieniowo od debiutu: post-punk miesza się t z techno elektroniką, wszystko ubrane jest w formę syntezatorowo-gitarowych przestrzennych piosenek. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.


14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Co powinny jeść nasze papugi? Na pewno nie powinny być karmione dużą ilością ziaren słonecznika, orzecha, czy prosa. Dlaczego? Czy i tych zwierząt dotyczą tzw. choroby XXI wieku takie jak nadwaga, otyłość czy cukrzyca?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Kluby fitness staną się minielektrowniami? Sprawdzimy, czy godzinny trening na stacjonarnym rowerze jest w stanie zasilać komputer stacjonarny przez około dwie i pół godziny. W cyklu Stare jak nowe - wyciągi narciarskie. Jak wyglądały te pierwsze? Jakie nowe technologie są zastosowane w tych nowoczesnych, jak np. w Białce Tatrzańskiej

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Anja Kraft

Tym razem, zamiast mocnej klubowej selekcji, autorka ponownie zaprezentuje swoje bardziej alternatywne oblicze. Usłyszymy utwory takich wykonawców jak Sabrina Claudio, Bent, czy wokalistka Doja Cat.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"

Warsaw Afrobeat Orchestra i ich nowy album zatytułowany "Chest". To płyta Warsaw Afrobeat Orchestra w najciemniejszym i najcięższym wydaniu. Ich charakterystyczny afrobeat/funk zawiera elementy z pogranicza hardcore'u i progresywnego rocka.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo


Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanowuje w poniedziałek Nela mała reporterka, podróżniczka. Będziemy mogli dowiedzieć się co lubi, jakie ma zainteresowania i jak spędza tegoroczne ferie. A słuchacze będą mieli okazję również wygrać nagrodę specjalnie przygotowaną przez artystkę. 


10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Romantyzm i Franciszek Schubert (ur. 31.01.1797).

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Po co zebrom pasy? Gdzie żyją i co jedzą? Dlaczego doskonale rozumieją się ze strusiami? Te i wiele innych ciekawostek z okazji Dnia Zebry.

17.15 - "Skarbonka" - Jakie masz podejście do pieniędzy, rozrzutnik czy dusigrosz? Wyprawa w głąb samego siebie, po to, by lepiej zrozumieć dlaczego wydajemy za dużo. 

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Plenerowe Studio Polskiego Radia Dzieciom przeniesie się do podwarszawskiego Konstancina- Jeziornej do domu Krzysztofa Logana Tomaszewskiego, który 18 stycznia obchodził swoje 77 urodziny. Autor najbardziej nostalgicznego hitu 30-lecia "Już nie ma dzikich plaż", scenariuszy filmowych, programów TV oraz bestselerowych książek "Zawsze możesz powrócić", "Bohdan Tomaszewski - Poeta mikrofonu", "Ecstasy - 10 opowiadań o miłości", "Zawodowiec" - Bohdan Tomaszewski, "Stadion Zachodzącego Słońca", "Odpoczynek Casanovy" - 21 opowiadań, "Najpiękniejsi są Kochankowie" - 12 opowiadań, będzie wspominał, będzie czarował, będzie uwodził swoim słowem, wreszcie prezentował nowe nagrania, dostępne na najnowszej płycie artysty "Nocne Martini", zawierającej aż cztery płyty i łącznie 62 nagrania.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Kraina Obiboków" na podstawie powieści Mariusza Niemyckiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Teatr Polskiego Radia, 2006 r.

Wystąpili m.in. Jacek Braciak, Kajetan i Beniamin Lewandowscy, Anna Dereszowska, Andrzej Mastalerz.


.


17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Trzeci odcinek audycji zatytułowany jest "Fortepiany i pianole".

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

Autorka zaprezentuje m.in. I Symfonię D-dur oraz IV Symfonię C-dur Franza Schuberta (wyk. Anima Eterna dyr.  Jos van Immerseel),  Kwintet klarnetowy h-moll op. 115 Johannesa Brahmsa (Erich Hoeprich, London Quartet), a także II Sonatę skrzypcową A-dur op. 12 Ludwiga van Beethovena w interpretacji Midori Seiler i Josa van Immerseela.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor zaprezentuje nagrania Menahema Presslera. W audycji usłyszymy m.in. Preludium nr 1 Tancerki delfickie oraz nr 2 Żagle Claude’a Debussy’ego, I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Felixa Mendelssohna z towarzyszeniem Vienna State Opera Orchestra pod batutą Hans Swarowski, a także I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina (wyk. Vienna State Opera Orchestra, dyr. David Josefowitz).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiat Jabłoni – energetyczny koncert w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 14:18
"Wody mi daj", "Dziś późno pójdę spać", "Chodźmy nad wodę"... Popowo-folkowy duet Kwiat Jabłoni usłyszeliśmy ponownie na antenie Trójki. Była to retransmisja koncertu, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 11 sierpnia 2019 roku. Kilkanaście tygodni później - zespół został wyróżniony Nagrodą Muzyczną Programu Trzeciego - "Mateusz" (nagrody przyznawane od końca lat 80. XX wieku). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio na ZIO Pekin 2022: ponad sto godzin transmisji i relacji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 13:10
Polskie Radio towarzyszy polskim sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Podczas rozpoczynających się 4 lutego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, ekipa dziennikarska publicznego nadawcy będzie liczyła 8 osób. Polskie Radio uruchomi w stolicy Chin własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich. Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nela Mała Reporterka w Polskim Radiu Dzieciom. "Ferie z Gwiazdami"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 21:12
Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska, Olek Klembalski, Natalia Sisik, Kuba Szmajkowski, Katarzyna Łaska, Karolina Olszewska, Natan Grzybowski, Tomasz Gregorczyk i Lena Pachuc to osoby, które można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom w ramach akcji "Ferie z Gwiazdami". Wywiady dostępne są także na Facebooku stacji i stronie internetowej. Zabawę zaczęliśmy z Nelą Małą Reporterką. Zapraszamy do słuchania audycji i oglądania wywiadów video.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscyp Snowboard Contest 2022. Fruwali duzi i mali

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 12:40
Oscyp Snowboard Contest to najdłużej organizowane zawody snowboardowe w Polsce. W tym roku impreza odbyła się 29 stycznia na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej, ponownie pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej - wiersze noblistki w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 15:40
1 lutego przypadła dziesiąta rocznica śmierci poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji przez cały dzień słuchaliśmy w Dwójce wierszy czytanych przez Wisławę Szymborską. Najstarsze nagranie pochodzi z 1964 roku, ostatnie zostało zarejestrowane w 2010 roku.
rozwiń zwiń