Polskie Radio
Section05
1920

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Stulecie Traktatu ryskiego. "Rokowania pokojowe rozpoczęły się latem 1920 r."

- Rokowania pokojowe prowadzono jeszcze w trakcie kryzysu wojennego. I to nie w Rydze, tylko w Mińsku, gdzie pojechał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Stanisław Grabski. Z relacji, jaką pozostawił po sobie wiemy, że delegaci polscy zostali poddani presji. Umieszczono ich w willi z wysokim parkanem wokół, skąd słychać było huk armat - mówił prof. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  granica bitwa warszawska Związek Sowiecki 1920 Wacław Holewiński Dwójka

Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  1920 lotnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka HISTORIA

Co dało Polsce zwycięstwo w 1920 roku?

Mimo upływu stu lat od Bitwy Warszawskiej w 1920 roku dopiero niedawno została napisana książka, która tak wszechstronnie podsumowuje to wielkie wydarzenie – "Polskie zwycięstwo 1920" ukazała się w sierpniu tego roku nakładem Muzeum Historii Polski. O wydawnictwie opowiedzieli historycy, którzy podjęli się jego redakcji – prof. Michał Kopczyński oraz dr Mikołaj Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina 1920 bitwa warszawska Trójka historia Polski Muzeum Historii Polski społeczeństwo Rosja Związek Radziecki

"Jedna z najważniejszych zwycięskich bitew polskich". Rusza kampania "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej"

Cykl wykładów na temat Bitwy Warszawskiej, trzy wystawy z nią związane, konkurs na komiks, interaktywne lekcje zdalne, przedstawienia szkolne online oraz akcja porządkowania i odwiedzania grobów bohaterów. To wszystko w ramach kampanii "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej".
Zobacz więcej na temat:  1920 bitwa warszawska Konstanty Radziwiłł POLSKA Archiwum Akt Nowych historia Polski

"Nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów". Prezydent w liście do mieszkańców wsi

"Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska prezydent Andrzej Duda wieś 1920 wojna polsko-bolszewicka chłopi pamięć historia Polski POLSKA

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" - to temat debaty historyków, która odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Była to część obchodów setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka 1920 HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej kancelaria prezydenta

"Sowieci realnie zagrażali Niemcom". Polski ambasador odpowiada na tekst "FAZ"

"Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom" - prostował, w opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wcześniejszy esej autorstwa niemieckiego profesora, Stephana Lehnstaedta.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski Niemcy Europa Andrzej Przyłębski ŚWIAT

"Niezwykłe bohaterstwo i wola walki". 100. rocznica "polskich Termopil"

W Warszawie uczczeni zostaną bohaterowie bitwy z bolszewikami pod Zadwórzem. Dziś mija 100 lat od bitwy na przedmieściach Lwowa, nazywanej "polskimi Termopilami". 17 sierpnia 1920 r., batalion Orląt Lwowskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego powstrzymał najazd 6. dywizji Armii Konnej Siemiona Budionnego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski pamięć POLSKA