Polskie Radio
Section05
1920

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Robiono wszystko, by tę pamięć zatrzeć". Dziennikarz o udziale Ukrainy w wojnie 1920 r.

- Polska podjęła walkę z Rosją. Niezależnie od tego czy byłaby to Rosja bolszewicka, czy carska, ta walka Polskę by czekała. Musieliśmy bronić swojej niepodległości. W kwietniu 1920 r. Polska wybrała tę drogę w oparciu o sojusz z Symonem Petlurą - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Ukraina Józef Piłsudski wojna 1920 Semen Petlura

Prof. Jan Żaryn: porozumienie w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było symboliczne

- Porozumienie elit w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było zarówno symbolicznie, jak i taktyczne. Rząd Wincentego Witosa, człowieka centrum, miał symbolizować zgodę od lewicy po prawicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bitwa warszawska Józef Piłsudski 1920 historia Polski Jan Żaryn

"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.

- Cud to nie jest coś sprzecznego z naturą. Patrzymy na działanie Boga, którego działalność możemy rozeznać właśnie po tym, jak przebiegają wydarzania i zachowują się ludzie, jaki jest efekt ich postępowania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski filozof i teolog. W audycji udział wziął również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków

100 lat temu miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka Sylwia Sułkowska

"Polacy w Świecie". Obchody stulecia Bitwy warszawskiej 1920 r.

100 lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Polskie zwycięstwo i błyskotliwa kontrofensywa przeszły do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy i jeden z najważniejszych mitów założycielskich odrodzonej Polski. O wydarzeniach towarzyszących obchodom stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. mówiła Edyta Poźniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Polacy za granicą Polonia 1920 bitwa warszawska

Starcie, które zmieniło bieg historii. Dzisiaj 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100 lat temu ruszyła polska kontrofensywa znad Wieprza - Wojsko Polskie zaskoczyło bolszewików i zmusiło do odwrotu spod Warszawy. Uratowanie stolicy zyskało nazwę Cudu nad Wisłą, choć jak podkreśla badacz tego okresu prof. Grzegorz Nowik z PAN, za zwycięstwem Polaków stoi też geniusz naszych matematyków, racjonalne decyzje sztabu generalnego oraz... grzebień i wesele.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski pamięć POLSKA

"Uchroniła nie tylko wolność Polski, ale i Europy". Szef MON o Bitwie Warszawskiej

- Bitwa Warszawska była ukoronowaniem kluczowego strategicznie wysiłku mającego na celu powstrzymanie komunistycznej Rosji przed opanowaniem Europy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, dziękując za wsparcie, jakiego obywatele innych państw udzielali wtedy Polsce.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 historia Polski wojna polsko-bolszewicka pamięć Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON POLSKA

"Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki" - Bitwa pod Ossowem

Nazywana jest małą Bitwą Warszawską. Jest pierwszą bitwą, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. Bitwa pod Ossowem 13-14 sierpnia 1920 roku. Ossów, niewielka miejscowość  oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, bez przerwy przechodziła z rąk do rąk. Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki i walki wewnątrz wioski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 historia Polski wojna polsko-bolszewicka Dorota Truszczak