Polskie Radio
Section05
1989

Polska polityka wschodnia po 1989 r.

- Ekipa rządowa próbowała wówczas tworzyć nową politykę w oparciu o stare kadry i stary system. Zmiany nie nastąpiły natychmiast, to była ewolucja. Nawet, jeżeli pojawiały się nowe idee to wykonywali je dotychczas pracujący urzędnicy, którzy musieli się szybko dostosować – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kowal, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja Serbia 1989 Krzysztof Skubiszewski Obywatelski Klub Parlamentarny ŚWIAT

Nowa interpretacja sztuki Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r.

- Kwestionuję proste podziały na sztukę globalną, której przypisywać  można pewną wartość, i sztukę regionów czy środowisk która miałaby charakter wtórny lub był pewnego rodzaju naśladownictwem. Ten podział jest upraszczający – mówił W Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, UJ, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r."
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA historia Polski Europa Środkowo-Wschodnia 1989

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory parlamentarne komunizm PRL

Rocznica wyborów 4 czerwca. "Radość, ale i pewien niedosyt"

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich „Solidarność”. O znaczeniu wydarzeń sprzed 29 lat mówili w audycji Debata Dnia Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Tomasz Żółciak („Dziennik Gazeta Prawna”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory komunizm

4 czerwca 1989 i 1992. Rozmowa z ekspertami

29 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Semką, publicystą „Do Rzeczy” i Piotr Zaremba w Sieci.
Zobacz więcej na temat:  1989 Piotr Semka wybory parlamentarne historia Polski komunizm

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL 1989 komunizm

"Jarosław Kaczyński to współtwórca Solidarności"

- Dzisiejszy wstrząsający podział na scenie politycznej jest dla mnie podziałem w naszym obozie. Jarosław Kaczyński to jeden ze współtwórców Solidarności, to on konstruował koalicję rządu Mazowieckiego, to on wspierał kampanię Wałęsy - przypomina Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  1989 demokracja komunizm opozycja demokratyczna Piotr Gociek polityka PRL Solidarność transformacja ustrojowa Zbigniew Bujak