Polskie Radio
Section05
1989

Anna Krupka (PiS): obchody 4 czerwca powinna organizować "S"

- "Solidarność" była fenomenem w skali światowej. Dziwi mnie, gdy pan Lech Wałęsa próbuje w pewnym sensie zawłaszczać ten ruch - powiedziała Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka oraz wiceminister sportu i turystyki odniosła się w ten sposób do sporu wokół obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Gdańsk Solidarność 1989 Lech Wałęsa Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego nauczyciel edukacja wynagrodzenia

Prof. Szczerski: czułem, że to właściwy moment na tę książkę

- Mija właśnie 30 lat transformacji i warto ten okres podsumować. Nie chciałem pisać książki chronologicznej, encyklopedycznej. Wydaje mi się, że na to jest jednak za wcześnie. Wolałem zwrócić uwagę na wybrane problemy, które moim zdaniem te czasy zdefiniowały. Stąd ten eseistyczny charakter - mówił w Dwójce autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku".
Zobacz więcej na temat:  Europa Środkowo-Wschodnia SZTUKA Dawid Dziedziczak transformacja ustrojowa 1989 KULTURA

Polska polityka wschodnia po 1989 r.

- Ekipa rządowa próbowała wówczas tworzyć nową politykę w oparciu o stare kadry i stary system. Zmiany nie nastąpiły natychmiast, to była ewolucja. Nawet, jeżeli pojawiały się nowe idee to wykonywali je dotychczas pracujący urzędnicy, którzy musieli się szybko dostosować – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kowal, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja Serbia 1989 Krzysztof Skubiszewski Obywatelski Klub Parlamentarny ŚWIAT

Nowa interpretacja sztuki Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r.

- Kwestionuję proste podziały na sztukę globalną, której przypisywać  można pewną wartość, i sztukę regionów czy środowisk która miałaby charakter wtórny lub był pewnego rodzaju naśladownictwem. Ten podział jest upraszczający – mówił W Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, UJ, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r."
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA historia Polski Europa Środkowo-Wschodnia 1989

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory parlamentarne komunizm PRL

Rocznica wyborów 4 czerwca. "Radość, ale i pewien niedosyt"

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich „Solidarność”. O znaczeniu wydarzeń sprzed 29 lat mówili w audycji Debata Dnia Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Tomasz Żółciak („Dziennik Gazeta Prawna”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory komunizm

4 czerwca 1989 i 1992. Rozmowa z ekspertami

29 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Semką, publicystą „Do Rzeczy” i Piotr Zaremba w Sieci.
Zobacz więcej na temat:  1989 Piotr Semka wybory parlamentarne historia Polski komunizm

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL 1989 komunizm

"Jarosław Kaczyński to współtwórca Solidarności"

- Dzisiejszy wstrząsający podział na scenie politycznej jest dla mnie podziałem w naszym obozie. Jarosław Kaczyński to jeden ze współtwórców Solidarności, to on konstruował koalicję rządu Mazowieckiego, to on wspierał kampanię Wałęsy - przypomina Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  1989 demokracja komunizm opozycja demokratyczna Piotr Gociek polityka PRL Solidarność transformacja ustrojowa Zbigniew Bujak