Polskie Radio
Section05
1989

Prof. A. Nowak: 4 czerwca ’89 przystankiem do suwerenności

– 4 czerwca 1989 roku był przystankiem do zrzucenia bagażu zniewolenia, a także kompleksu niezdolności do bycia sobą – powiedział historyk prof. Andrzej Nowak. – Z tym dniem najbardziej kojarzy mi się poczucie radości, triumfu, że udało się, że zagłosowaliśmy, pokazaliśmy, iż komuniści, narzuceni nam kilkadziesiąt lat wcześniej, nie mają prawa rządzić – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA 1989 wybory w Polsce fakty opinie ciekawostki

Prof. Jan Żaryn: polski naród odrzucił komunizm

- 4 czerwca był przede wszystkim plebiscytem. Bardzo ważnym plebiscytem, ponieważ dano Polakom szansę, żeby się wypowiedzieć czy jesteśmy "za" czy przeciw komunizmowi. Wartość tego dnia polega właśnie na tym. Naród odrzucił komunizm - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS. Gościem audycji był także socjolog dr Tomasz Żukowski.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA 1989 okrągły stół transformacja ustrojowa

J. Parys: ludzie PO traktują A. Kwaśniewskiego jak partnera

– To, że dzisiaj na listach do Parlamentu Europejskiego, ze strony Platformy Obywatelskiej, mamy dawnych działaczy PZPR wysokiego szczebla i że środowisko PO oraz Donald Tusk traktują pana Kwaśniewskiego jako swego najbliższego sojusznika, partnera i przyjaciela świadczy o tym, komu gdzie jest bliżej – powiedział Jan Parys, minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski wybory w Polsce 1989 okrągły stół polityka

4 czerwca 1989. "Niewykorzystane zwycięstwo"

- W ubiegłym roku miałem zaszczyt rozmawiać ze ś.p. premierem Janem Olszewskim. Mówiliśmy o obydwu 4 czerwcach i w ocenie pana premiera 4 czerwca 1989 roku był wielkim zwycięstwem "Solidarności", ale zwycięstwem niewykorzystanym - mówił Przemysław Harczuk (Super Express). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Andrzej Rafał Potocki (Sieci) oraz Samuel Pereira (TVP). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 1989 transformacja ustrojowa

Anna Krupka (PiS): obchody 4 czerwca powinna organizować "S"

- "Solidarność" była fenomenem w skali światowej. Dziwi mnie, gdy pan Lech Wałęsa próbuje w pewnym sensie zawłaszczać ten ruch - powiedziała Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka oraz wiceminister sportu i turystyki odniosła się w ten sposób do sporu wokół obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Gdańsk Solidarność 1989 Lech Wałęsa Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego nauczyciel edukacja wynagrodzenia

Prof. Szczerski: czułem, że to właściwy moment na tę książkę

- Mija właśnie 30 lat transformacji i warto ten okres podsumować. Nie chciałem pisać książki chronologicznej, encyklopedycznej. Wydaje mi się, że na to jest jednak za wcześnie. Wolałem zwrócić uwagę na wybrane problemy, które moim zdaniem te czasy zdefiniowały. Stąd ten eseistyczny charakter - mówił w Dwójce autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku".
Zobacz więcej na temat:  Europa Środkowo-Wschodnia SZTUKA Dawid Dziedziczak transformacja ustrojowa 1989 KULTURA