Nauka

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.

Technologia, z której zrezygnowała NASA może być przełomem w energetyce. Niewielki sześcian mieści w sobie innowacyjne i bardzo wydajne ogniwo paliwowe, zdolne do zasilania całego gospodarstwa domowego, nie szkodząc w jakikolwiek sposób środowisku.

Nowatorskie ogniwo to skonstruowany przez K.R. Sridhara sześcian "Bloom Box". Dr Sridhar z sukcesem kierował już wieloma projektami i badaniami, w których udział brały ośrodki akademickie, najważniejsze laboratoria badawcze i przedstawiciele przemysłu. Był także doradcą NASA, a jego projekty przyczyniły się do rozwoju strategicznych planów agencji kosmicznej w dziedzinie nanotechnologii i misji planetarnych.

Technologię Bloom Box naukowiec opracował z myślą o kolejnej misji NASA w ramach programu marsjańskiego. Ogniwo zostało zaprojektowane w celu przekształcania gazów z atmosfery Marsa na tlen służący do podtrzymywania życia i do stosowania w układach napędowych kosmicznych pojazdów. Innowacja ta została wyróżniona przez Fortune Magazine, a dr Sridhara nazwano jednym z najważniejszych inżynierów, którzy „wymyślają jutro już dziś”.

Bloom Box jako elektrownia domowa jest modyfikacją kosmicznego pomysłu – powstał ponieważ NASA zawiesiła projekt marsjański. Ogniwo aby pracować potrzebuje dwóch składników - tlenu i czystego paliwa (gazu ziemnego, biogazu pochodzącego z odpadów, energii słonecznej, itp.), w wyniku ich połączenia zachodzi reakcja chemiczna, której rezultatem jest energia elektryczna. Ogniwo zbudowane jest z ceramicznych dysków, pokrytych nieznanymi substancjami, z jednej strony zieloną, z drugiej czarną. Poszczególne dyski oddzielone są stopem metalu, również nieznanym, ale dużo tańszym w porównaniu ze szlachetnymi metalami takimi jak platyna. Całość jest następnie układana w sześcian.

Bloom Energy, firma założona przez Sridhara ma już kilku klientów korporacyjnych. Biznesowe ogniwa Bloom Box mają wielkość bardzo dużej szafy i kosztują od 700 do 800 tysięcy dolarów, są z powodzeniem używane przez takie firmy jak FedEx czy Wal-Mart, a jako pierwszy z tej technologii skorzystała firma Google. Urządzenie do swojej siedziby w San Jose zakupił także Ebay. Bloom zaspakaja obecnie 15% zapotrzebowania na energię w siedzibie Ebay'a, a po 9 miesiącach od zainstalowania przyniósł oszczędność 100 tysięcy dolarów. Twórcy nowatorskiego ogniwa mają nadzieję, że w ciągu 5 do 10 lat uda się obniżyć cenę ogniw do około 3000 dolarów, tak aby stały się one dostępne dla gospodarstw domowych. Teraz w ciągu jednego dnia produkowany jest jeden Bloom Box.


Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGE buduje najbardziej ekologiczną instalację

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 08:50
Najbardziej efektywną w Europie instalację do usuwania tlenków azotu ze spalin zainstalowano w należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Elektrowni Opole - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kioto w domu - finał

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 16:51
Wyjątkowość tego programu polegała na zaangażowaniu ponad 26 tysięcy młodych ludzi w realne i mierzalne działania na rzecz ochrony klimatu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczny park biznesowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 16:51
Obiekt będzie pierwszym w Polsce „zielonym" zespołem biurowców, spełniającym wszystkie istotne kryteria ekologiczne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty do termomodernizacji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 16:51
Do rozdysponowania jest około 3 miliardów złotych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w ekorankingu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:53
Według badań najczystsze powietrze w Europie mają mieszkańcy Wilna...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 17:40
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną w budynkach - na tle krajów unijnych jesteśmy w ścisłej końcówce...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składowanie CO2

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 16:52
Miliardy ton dwutlenku węgla składowane pod ziemią w województwie łódzkim - to nie fikcja, a projekt...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnawialne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 16:52
Plany rządowe nie nadążają wobec potrzeb rynkowych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google Earth przedstawia kataklizm

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 15:30
Nowa aplikacja pokazuje, co grozi nam, jeśli klimat wciąż będzie się ocieplał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczne Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 13:00
Katowice znalazły się w dziesiątce europejskich miast, których doświadczenia mają pomóc w rozwoju elektrycznych samochodów i odpowiedniej dla nich infrastruktury.
rozwiń zwiń