Polskie Radio
Section05
Armenia

Armenia: lider opozycji wzywa do odstąpienia od blokad dróg

W Armenii zwolennicy opozycji zablokowali główne drogi dojazdowe do stolicy kraju - Erywania. Także w samym mieście opozycja blokuje ulice i place. Prezydent Armen Sarkisjan wezwał przedstawicieli opozycji i rządzącej Partii Republikańskiej do wznowienia rozmów. Wówczas lider opozycji Nikoł Paszynjan poinformował, że jego ludzie mają odstąpić od blokady głównych tras i lotnisk. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia erywań

NASZ WYWIAD "Władza to już tonący okręt". Armenii wystarczyła iskra

Potrzebna był tylko zapałka, by ta sucha trawa zaczęła płonąć. I tak protesty rozprzestrzeniły się po całym kraju. Czy będą wolne wybory - to teraz kluczowa sprawra – trzeba zmieniać prawo, instytucje. Drugie wyzwanie: nie pozwolić na rządy oligarchów  - mówił portalowi PolskieRadio.pl Artur Sakunts z Helsińskiego Zgromadzenia Obywatelskiego w Wanadzor. To duże wyzwanie - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armenia

Transportery opancerzone na ulicach. Protesty się nasilają

Od dwóch tygodni na ulicach Armenii nieustannie trwają antyrządowe protesty. Wśród manifestujących przeważającą grupę stanowią studenci. Bunt Ormian wywołała decyzja władz o wybraniu Serża Sarkisjana na stanowisko premiera po tym, jak przez dwie kadencje pełnił on rolę prezydenta kraju. O "aksamitnej rewolucji" w programie "Więcej świata" mówił Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Armenia protest Michał Żakowski

W Armenii wrze, mimo ustąpienia premiera

Wielotysięczne demonstracje rozpoczęły się 13 kwietnia w Erywaniu i innych miastach Armenii. Ich uczestnicy protestowali przeciwko objęciu stanowiska szefa rządu przez Serża Sarkisjana, który wcześniej przez 10 lat pełnił funkcję prezydenta. Pojawiły się też m.in. zarzuty o korupcję, uzurpację i zbytnie zbliżenie polityki Erywania do Moskwy. O wydarzeniach w Armenii mówili w audycji Spojrzenie Na Wschód Jerzy Marek Nowakowski (były ambasador RP w Armenii) i Łukasz Jasina (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armenia