Polskie Radio
Section05
Czechy

Anna Zalewska: manifestacja związkowców ws. kopalni Turów może rozpocząć protesty w całej UE

- Obywatele z przerażeniem patrzą na beztroskę brukselskich urzędników, którzy wmawiają im, że chcą chronić środowisko, proponują rozwiązania, które z ochroną środowiska nie mają nic wspólnego, a będą się przekładać na wielokrotność tych cen (energii - red.), które już teraz są zbyt wysokie - mówiła europoseł PiS Anna Zalewska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Czechy energetyka protest

Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Kopalni Turów nie możemy zamknąć,ale musimy iść dalej w kierunku mixu energetycznego z uwzględnieniem atomu i odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces na lata, w trakcie których musimy mieć możliwość, w razie potrzeby, skorzystania z naszego węgla - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute i Jakub Wiech z portalu Energetyka24.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia OZE Unia Europejska fundusze unijne węgiel gaz ziemny Trybunał Sprawiedliwości UE dwutlenek węgla kopalnia Turów Praga Czechy

Dr Bartosz Machalica: głos ws. Turowa powinien wybrzmieć w Luksemburgu bardzo mocno

- Głos (związkowców - red.) w Luksemburgu powinien wybrzmieć bardzo mocno w sprawie Turowa, bo nie ma zgody na zamknięcie tej kopalni ani wśród pracowników, ani wśród lokalnej społeczności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski Adrian Klarenbach kopalnia Turów energetyka górnictwo Czechy

Sojusznik PiS nowym premierem Czech? "Odradzający się w Europie konserwatyzm budzi przerażenie w PE"

- Na korytarzach Parlamentu Europejskiego i z mównicy zaczyna brzmieć przerażenie i trwoga. Bo w Europie odradza się konserwatyzm. Przy każdej okazji eurodeputowani z lewicy i Europejskiej Partii Ludowej krzyczą, że trzeba temu przeciwdziałać i podjąć kroki, aby nie dopuścić do powstawania w Europie rządów konserwatywnych - podkreśliła w rozmowie z tvp.info europoseł PiS Anna Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Anna Zalewska Czechy Polska w Unii Europejskiej

Kontrowersje wokół stanu zdrowia prezydenta Czech. "Jest śledztwo ws. jego rzekomego podpisu"

- Pojawiły się zarzuty wobec szefa prezydenckiej kancelarii o nadużywanie swojego stanowiska, tym bardziej, że wg doniesień wiedział on już tydzień wcześniej o tym, w jakim stanie znajduje się prezydent, a nie informował o tych problemach zdrowotnych społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kita, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Czechy wybory parlamentarne

Czechy: samorządowcy chcą, by władze wróciły do negocjacji ws. Turowa

Władze samorządowe kraju libereckiego wezwały czeskie ministerstwa środowiska i spraw zagranicznych do powrotu do negocjacji z Polską w sprawie kopalni Turów. Dotychczasowe rozmowy pomiędzy Polską i Czechami nie przyniosły kompromisu. Strony sporu nie porozumiały się co do okresu obowiązywania umowy dotyczącej wydobycia w Turowie i możliwości jej wypowiedzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy ŚWIAT energetyka Europa

Sprawa Turowa. Premier spotkał się z politykami czeskiej partii, która będzie współtworzyć rząd

Sytuacja wokół kopalni w Turowie była jednym z tematów rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z politykami czeskiej partii ODS, która najprawdopodobniej wejdzie w skład nowego rządu w Pradze. Spotkanie odbyło się w Strasburgu, po debacie w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Unia Europejska Europa premier Mateusz Morawiecki kopalnia Turów

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara teologia Msza święta Czechy ŚWIAT Europa

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Michał Strzałkowski Austria Beata Płomecka ŚWIAT

Chaos informacyjny wokół hospitalizacji Zemana. Czesi chcą znać stan zdrowia prezydenta

Chaos związany z informacjami o stanie zdrowia prezydenta pogłębiła czwartkowa wizyta w szpitalu przewodniczącego Izby Poselskiej Radka Vondraczka, który z szefem kancelarii Vratislavem Mynarzem odwiedzili Milosa Zemana. Vondraczek poinformował, że prezydent czuje się lepiej, żartował z nim i własnoręcznie podpisał dekret zwołujący posiedzenie nowo wybranej Izby na 8 listopada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy zdrowie prezydent wybory parlamentarne