Polskie Radio
Section05

DAB+

Bezpieczny rozwód. Jak przygotować się do rozstania?

- Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Warpas - mediatorka, autorka publikacji o problematyce rozwodowej. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Karina Terzoni rozwód małżeństwo

Czar wspomnień i prawda ekranu. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo?

Najwcześniejsze wspomnienia są często jak ujęcia z eksperymentalnego filmu. Do obiektywu wpadają rozbłyski światła, kolory czasami znikają, obraz gubi ostrość, cięcia akcji są wbrew logice, a stłumiony dźwięk krąży wokół nas. Czy te obrazy są prawdziwe, czy wyobrażone? A jakie będą wspomnienia naszych dzieci? Gościem "Strefy rodzica" był Grzegorz Uznański - pisarz, poeta, improwizator, który razem z prowadzącymi audycję przyglądał się blaskom i cieniom bycia rodzicem. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam

Bunt dwulatko - gdy dziecko mówi "nie"

Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Joanna Ficińska

Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi?

W długie zimowe wieczory, kiedy nie było pracy w polu  przędzono wełnę, darto, pierze, ale również bawiono się przy muzyce bo zima to czas karnawału. <br style="color: #1f1f1f; font-family: 'Google Sans', Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; white-space: pre-wrap; background-color:
Zobacz więcej na temat:  zima wieś zabawa czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Rodzinna wyprawa z mikrofonem do Poleskiego Parku Narodowego

W niedzielny poranek, 20 stycznia, audycja "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom przeniosła słuchaczy w sam środek niezwykłego Poleskiego Parku Narodowego. Na żywo, z Urszulina Marta Powałowska, Krystian Tyrański i Franek wraz z dyrektorem parku, panem Jarosławem Szymańskim i innymi pracownikami parku, opowiedzieli o wyjątkowym charakterze tego miejsca. Jak sprawdzić ile drzewo ma lat? Jak odnaleźć właściwy kierunek jeśli w lesie zgubimy drogę powrotną? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli goście dzikiej audycji plenerowej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe krajobraz Poranek Polskiego Radia Dzieciom edukacja przyrodnicza

Minimalizm na co dzień. W poszukiwaniu równowagi

- Minimalizm jest bardzo wymagającym podejściem, dla wielu ludzi trudnym do przyjęcia, ale też nie wiem, czy potrzebnym. To, czego możemy wszyscy się nauczyć, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to tego, by rozsądnie podchodzić do szeroko pojętej konsumpcji - mówiła w 'Strefie rodzica" Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Joanna Ficińska minimalizm

Randkowanie dla rodziców, jak robić to dobrze?

Małżeństwo, rodzina, lata stażu i randka, czy to może się udać? Oczywiście! Wystarczy się odrobinę postarać i zdecydować, że czas na randkę właśnie. Jak się do niej przygotować, jak zadbać o to, by była wyjątkowa? Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski o idealnym i prawdziwym randkowaniu rozmawiali z Agatą Romaniuk, autorką książki "Najgorsze randki świata i kilka udanych".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam randki

Poznajemy Giewont i jego unikalne historie zebrane w jednej książce

W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom gościem była Aleksandra Karkowska, autorka książki "Na Giewont się patrzy". W rozmowie opowiadała o swojej miłości do Podhala, jego tradycjach oraz unikalnych historiach, które zebrała wśród najstarszych mieszkańców regionu.
Zobacz więcej na temat:  Giewont Tatrzański Park Narodowy radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom edukacja przyrodnicza

Łyżwy czy rolki? A może jedno i drugie? Posłuchajcie mistrzyni Polski!

Zapraszamy na sportowy Poranek. Po świątecznym odpoczynku zabieramy się za sportowy trening! Jaki sport dla siebie wybrać, jak bezpiecznie trenować? Opowiemy dziś przede wszystkim o rolkach i łyżwach. Naszym gościem była Agata Jabłońska, trenerka łyżwiarstwa, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz reprezentantka Polski w kategoriach juniorskich.
Zobacz więcej na temat:  śnieg zima radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Rozmawiając z dzieckiem. "Relacje mają moc"

- My wszyscy, jako dorośli mamy możliwość pomagać innym dzieciom, być dla nich ostoją czy jedną osobą, która w nie uwierzy i będzie trzymała za nie kciuki, "dmuchnie w skrzydła". Ważne, żeby mieć jednego człowieka, który mówi "tak, wiem, że sobie dasz radę, ale jakby co, to jestem tutaj, jak ci będzie smutno, to przyjdź, pogadamy - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholożka Joanna Szulc.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Marcin Perfuński emocje psychologia

Święta pod palmami - czy magia Świąt działa z dala od domu?

Święta to dla wielu czas wspólnych chwil z rodziną, tradycyjnych potraw i kolędowania przy blasku choinki. Coraz więcej osób jednak decyduje się na inne podejście - święta pod palmami, w górach lub na egzotycznych plażach. W "Strefie rodzica" o świątecznych wyprawach rozmawiali pasjonaci podróżowania: Magda Zbrzeska, Adrian Wojtasik i Jacek Mikulski.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Boże Narodzenie Joanna Mokosa

Dziecko w rodzinie dwujęzycznej. Fakty, mity i wyzwania

Dwujęzyczność stymuluje mózg i sprawia, że dziecko rozwija się szybciej? A może trudność w komunikacji z otoczeniem, sprawi, że rozwój jego relacji społecznych będzie wolniejszy, a co gorsza dziecko nie pozna wystarczająco dobrze żadnego z języków? O życiu w rodzinie wielojęzycznej Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski rozmawiali z Pawłem Najgebauerem.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam

Za nami Koncert kolęd dla dzieci w Polskim Radiu

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy wraz z rodzinami na niezapomniany koncert wspólnego kolędowania. W magicznej, prawie już świątecznej atmosferze, 14 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wybrzmiały dźwięki wspaniałej muzyki w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy oraz Chóru Polskiego Radia – Lusławice pod dyrekcją Adama Kawy. Transmitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wydarzenie przyciągnęło całe rodziny, które z radością śpiewały najpiękniejsze kolędy, takie jak np. "Cicha noc", "Bóg się rodzi", czy "Wśród nocnej ciszy".
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Koncerty dla dzieci kolędy radio dla dzieci Święta Bożego Narodzenia

Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału?

- W byciu mamą "wystarczająco dobrą" jest także o tym, że to ona sama może być dla siebie dobra. Nie "zbyt dobra", nie taka, która sięgając po doskonałość, szuka perfekcji w każdym calu, ale taka, która nie obciąża siebie nadmiernie, godzi się na to, że może dostać wsparcie, że może go też aktywnie szukać - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholożka Katarzyna Wasilewska.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także radio bez reklam Karina Terzoni macierzyństwo