Polskie Radio
Section05

Dwójka

Biedowo Music Fest. "Na początku koncerty odbywały się na tarasie"

- Słyszałem, że gdzieś funkcjonuje festiwal Biedowo i nie miałem pojęcia, gdzie on jest. Później dowiedziałem się, że Sławek Koryzno ze swoją ekipą organizuje mały festiwal w ogródku u swoich rodziców - mówił w Dwójce o początkach Biedowo Music Fest Maciej Świniarski - leader i dyrygent grupy SVINIARSKI ORCHESTRA, organizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Maciej Świniarski Roch Siciński

Rola barykad w powstaniu warszawskim. "Zawsze były bronią, do której sięgali ci słabsi"

W dniu osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego gościem "Poranka Dwójki" był Sebastian Pawlina - autor książki "Barykady '44. Nadzieja i wspólnota". To opowieść o symbolu powstańczego oporu, nadziei i o ludziach, którzy budowali barykady, ginęli na nich, ratowali innych, żyli w ich cieniu i marzyli na nich o wolnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski literatura Monika Zając Sebastian Pawlina

Jak Oriana Fallaci podbijała Hollywood. "Pewność siebie bardzo pomagała jej w pracy"

Oriana Fallaci to postać, której nie trzeba specjalnie przedstawiać. Legendarna włoska dziennikarka słynęła z wywiadów z najważniejszymi osobami na świecie. Potrafiła celnie zadawać pytania i tym samym zaspokajać swoją ciekawość. Na rynku ukaże się książka "Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood", w której możemy zapoznać się z tekstami jeszcze młodej dziennikarki. O kulisach jej życia i sztuce tłumaczenia opowiedziała nam Anna Osmólska-Mętrak - jedna z tłumaczek tej książki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Osmólska-Mętrak Jakub Kukla Oriana Fallaci literatura

Opera "D'ARC" w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

"Jak zmierzyć poświęcenie? Kulami, opatrunkami, zupą? A może tym, że jesteś obok?  W ciemności jest sprawczość, w ciemności jest nadzieja. Na Powstanie pójdę ubrana jak na bal, bo wierzę, że wszystko będzie dobrze..." To słowa bohaterek opery site-specific "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady, która już dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego uświetni obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie opera Mateusz Baran

Kazachstan - wieczne państwo. "To kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją"

Autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie" wybrał się w podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. Wojciech Górecki powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że Kazachstan nie ma charakterystycznych punktów, a najwięcej o jego tożsamości możemy dowiedzieć się na cmentarzach.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan podróże literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Górecki

Jaką rolę odgrywa historia? "Wielu badaczy uważa, że powinna służyć wspólnocie"

Historia to nauka, w której nie da się przeprowadzić eksperymentów, żeby zbadać dany problem. Dlatego też historycy w swoich badaniach uzależnieni są od źródeł, jakie pozostały po danych okresach. Ich zadaniem jest ustalenie za ich pomocą najbardziej obiektywnej prawdy. Jest jednak także drugi sposób spojrzenia na historię jako element wspólnototwórczy. O podejściu do historii i jej znaczeniu dyskutowali w Programie 2 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk i dr hab. Dobrochna Kałwa.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Nowak Rafał Wnuk Dobrochna Kałwa historia Polski