Polskie Radio
Section05
Główny Inspektor Sanitarny

Epidemia koronawirusa. Szef GIS: jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność

- W Polsce jeszcze nie ma koronawirusa - powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jednocześnie zapewnił, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na wypadek pojawienia się przypadków zakażenia. Podkreślił też, że jeśli ktoś nie był w Chinach, to nie musi się obawiać zarażenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Główny Inspektor Sanitarny koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne Chiny

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja: nie grozi nam epidemia koronawirusa

Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest stanie krytycznym. Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia, że Polsce wirus nie grozi.
Zobacz więcej na temat:  Chiny koronawirus Główny Inspektor Sanitarny epidemia grypy Henryk Szrubarz

E-papierosy śmiertelnie niebezpieczne. GIS ostrzega

Prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent przynajmniej raz próbowało wapowania. W ciągu ostatnich 8 lat sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgali po e-papierosy - wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA młodzież papierosy zdrowie zdrowie dziecka Główny Inspektor Sanitarny e-papierosy e-papieros

Sprawdź, które kąpieliska nad Bałtykiem są zamknięte

We wtorek po południu można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, ale nadal utrzymuje się zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, gdzie zamknięto dwa kąpieliska. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim można się też kąpać we wszystkich czynnych kąpieliskach nad jeziorami – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Morze Bałtyckie wakacje wypoczynek GIS Główny Inspektor Sanitarny