Polskie Radio
Section05
Gniezno

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura Trójka

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zjazd Gnieźnieński Bolesław Chrobry Gniezno Niemcy św. Wojciech średniowiecze

Kryminalne Gniezno. Fałszerze i szopenfeldziarze w pierwszej stolicy Polski

- Tysiąc lat historii i tradycji obowiązuje. Oprócz tych fantastycznych chwil w naszych dziejach, takich jak początki państwa polskiego, łącznie z koronacją Bolesława Chrobrego i wcześniej zjazdem gnieźnieńskim, okazuje się, że w Gnieźnie mieszkało też całkiem sporo gałganów - przyznaj Rafał Jurke, autor książki "Kryminalne Gniezno" i przewodnik po tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno podróże po Polsce Anna Stempniak

Koronacje w dawnej Polsce. "Namaszczenie rąk, piersi i barku", pielgrzymka na Skałkę

Koronacja Karola III – która będzie przebiegała w niezwykle uroczysty, oparty na kilkusetletniej tradycji sposób – stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze