Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Reparacje wojenne. Jarosław Kaczyński: zapadła decyzja o wystąpieniu do Niemiec o odszkodowanie

- Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne i odszkodowania za to, co Niemcy uczynili w Polsce w latach 1939-1945 - powiedział w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "jest polskim obowiązkiem ich zgłoszenie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne Jarosław Kaczyński Niemcy historia Polski Bez Przedawnienia

Mateusz Morawiecki: pakt Ribbentrop-Mołotow przypieczętował los Europy Środkowo-Wschodniej

"Przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej dlatego, że przez lata nie potrafiła zrozumieć i właściwie ocenić zagrożenia, jakie niosą ze sobą dwie ideologie totalitarne" - napisał w tekście opublikowanym przez portal Echo24.cz premier Polski Mateusz Morawiecki. Dodał, że Hitler od samego początku sprawowania władzy w Niemczech nie ukrywał imperialnych ambicji, które realizował krok po kroku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Mateusz Morawiecki kancelaria premiera

"Polacy mieli być w większości eksterminowani". Premier Morawiecki o agresji Niemiec na Polskę

- Polacy mieli być w większości eksterminowani, a ta pozostała część miała zostać niewolnikami narodu panów. Ten plan realizowano z żelazną konsekwencją. Ta akcja była realizowana przez Niemców od początku wojny. Doszło do zbrodni na narodzie, niewinnych ludziach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie trwała prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Bez Przedawnienia reparacje wojenne zbrodnie wojenne społeczeństwo Niemcy

Wojenne straty - jak wygląda proces odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki?

Po raz pierwszy podliczono je w 1944 roku, jeszcze w podziemiu. Materiał przesłano polskiemu rządowi, znajdującemu się na emigracji. Katalog ukradzionych i straconych w wyniku II wojny światowej dzieł sztuki. - Dane powojenne mówiły o tym, że ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki zostało zagrabionych, zniszczonych - zwraca uwagę Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mateusz Morawiecki: pakt Ribbentrop-Mołotow przypieczętował los Europy Środkowo-Wschodniej

"Przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej dlatego, że przez lata nie potrafiła zrozumieć i właściwie ocenić zagrożenia, jakie niosą ze sobą dwie ideologie totalitarne" - napisał w tekście opublikowanym przez portal Echo24.cz premier Polski Mateusz Morawiecki. Dodał, że Hitler od samego początku sprawowania władzy w Niemczech nie ukrywał imperialnych ambicji, które realizował krok po kroku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Mateusz Morawiecki Niemcy

Dr Konrad Graczyk: II wojna światowa ma nie tylko polityczny, ale i prawny wymiar

- Każdy z nas zdaje sobie sprawę z politycznego wymiaru wojny, natomiast to wszystko ma również wymiar prawny. Chciałbym zwrócić uwagę, że 1 września wydarzyły się dwie ważne rzeczy na niwie ustrojowej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Konrad Graczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski zbrodnie wojenne społeczeństwo Instytut Pamięci Narodowej IPN Konrad Graczyk Magdalena Ogórek

Prezentacja raportu ws. rekompensaty polskich strat wojennych

- Dziesiątki państw na świecie, oczywiście w bardzo różnym wymiarze, niekiedy minimalnym, ale jednak uzyskały odszkodowania od Niemiec. Natomiast Polska nie uzyskała - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Warszawie na Zamku Królewskim zaprezentowano raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski reparacje wojenne

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata dzieła sztuki Katarzyna Cygler Trójka

Tomasz Lerski o reparacjach wojennych: być może dobrze się stało, że Niemcy jeszcze nie zapłaciły

- Być może nawet bardzo dobrze się stało, że Niemcy do tej pory nie zapłaciły tych reparacji, ponieważ Polska Ludowa, która została powołana do życia 22 lipca 1944 roku, była uzurpatorem, jeśli chodzi o przejęcie mienia przedwojennego skarbu państwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Lerski, varsavianista.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy POLSKA historia Polski Polityka zagraniczna Polski Polskie Radio 24

Akcja #bezprzedawNIEnia w mediach społecznościowych. Wielka popularność hasła

W związku z rocznicą wybuchu II WŚ oraz zapowiedzianą na 1 września publikacją raportu o stratach poniesionych przez Polskę, który ma otworzyć nowy rozdział w kwestii dochodzenia reparacji ze strony Niemiec, w internecie ogromną popularnością cieszy się hashtag #bezprzedawNIEnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski reparacje wojenne media społecznościowe W POLSKIM RADIU

II wojna światowa. "Umowa poczdamska nie przewidywała świadczeń pieniężnych"

II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, jak i śmierć milionów ludzi. Po jej zakończeniu Polska nie otrzymała od Niemiec żadnych odszkodowań. - W umowie poczdamskiej, której stroną nie były Niemcy, ani nie była Polska, tylko mocarstwa zachodnie i ZSRR, znalazła się regulacja, w której nie określono wartości reparacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Krzysztof Świątek Daniel Wydrych historia Polski Niemcy IPN Konrad Graczyk

83. rocznica wybuchu wojny - nadzieja na pokój była do końca

- Były czynniki, które łagodziły niepokoje, chociażby gwarancje brytyjskie, a potem sojusz. To miało bardzo duże znaczenie dla społeczeństwa - mówił w Dwójce Grzegorz Dumała, historyk z Muzeum Historii Polski. W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej, o panującej wówczas atmosferze, przygotowaniach wojska i cywilów.
Zobacz więcej na temat:  1 września Dwójka Paweł Siwek Muzeum Historii Polski kampania wrześniowa

Jasna deklaracja opozycji. Jeśli wygrają wybory, chcą wycofania roszczeń ws. reparacji od Niemiec

- Nie uważam, żeby przyszły rząd złożony z ugrupowań demokratycznych wrócił do sprawy reparacji wojennych od Niemiec - powiedział Grzegorz Schetyna. Zdaniem polityka PO ta sprawa została zamknięta w 1953 roku, kiedy to komunistyczny reżim w Warszawie nadzorowany przez Rosję rzekomo zrzekł się reparacji za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Schetyna reparacje wojenne Niemcy Platforma Obywatelska

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność. Jak dodał poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego "ale".   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski reparacje wojenne Niemcy Bez Przedawnienia