Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Waszczykowski o reparacjach: Niemcy uciekają od odpowiedzialności, chcą się wybielić i przerzucić winę na innych

- Zdecydowane odrzucanie przez Niemcy możliwości rozmowy o reparacjach dla Polski to element długiego procesu unikania odpowiedzialności za II wojnę światową. Piętno kata i mordercy nie sprzyja realizacji marzenia o hegemonii w Europie - powiedział były szef polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy społeczeństwo Witold Waszczykowski POLSKA historia Polski

Raport nt. reparacji wojennych od Niemiec. Prof. Grosse: to dobry moment, żeby wystąpić z oczekiwaniami

Na Zamku Królewskim został przedstawiony raport nt. strat wojennych Polski podczas II wojny światowej, który pokazuje że w wyniku niemieckiej agresji państwo polskie poniosło straty w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł, co w przeliczeniu daje 1 bln 532 mld 170 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Unia Europejska Jedynka Ukraina Niemcy reparacje wojenne

Dr Klarecki: Niemcy byli przygotowani do rabunku już przed wybuchem wojny

"Mamy informacje, że w Muzeum Narodowym były delegacje niemieckie, które już wcześniej wybierały i spisywały dokładnie dzieła sztuki. Niemcy wszystko notowali i przygotowywali się do rabunku" - tak o działaniach przedstawicieli III Rzeszy prowadzonych przed wybuchem II wojny światowej mówił w Dwójce dr Mariusz Klarecki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa rocznica Dwójka Michał Szułdrzyński Bez Przedawnienia

"Pakt zbrodniarzy" - plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

"Pakt zbrodniarzy" - to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plenerowa ekspozycja, którą można oglądać w centrum Warszawy, składa się z tekstów, zdjęć i map. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki i globalny kontekst podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla wystawa pakt Ribbentrop-Mołotow Instytut Pamięci Narodowej Warszawa zdjęcia

Politycy PiS: zbombardowany przez Niemców Frampol nie miał znaczenia wojskowego [ZAPIS RELACJI]

Frampol nie miał znaczenia wojskowego, atak na miasto był zbrodnią – mówili w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem uczestniczyli w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu (lubelskie). Zachęcamy też do zapoznania się z zapisem relacji z 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski RELACJA Andrzej Duda Westerplatte Mateusz Morawiecki

ANALIZA Jak inne kraje walczyły o reparacje i odszkodowania za II wojnę światową? Przypadki Grecji i Włoch

Niemieckie władze od lat powtarzają mniejszym krajom to samo: sprawa reparacji jest zamknięta. To przemyślana taktyka. Część państw się poddała, ale Grecja, Polska walczą nadal. Z kolei we Włoszech miejscowe sądy skazują rząd RFN na odszkodowania za zbrodnie nazistów – Berlin nie chce płacić, ani oddać nieruchomości na poczet kar, i już dwa razy pozwał Włochy do trybunału w Hadze.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Włochy Niemcy Bez Przedawnienia reparacje wojenne ZSRR

"Łączna kwota przekracza 6 bilionów 200 miliardów złotych". Raport nt. strat wojennych Polski

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że Polska podczas II wojny światowej poniosła największe straty osobowe i materialne spośród wszystkich okupowanych państw europejskich. Kwota strat naszego kraju to 6 bln 220 mld 609 mln zł - zaznaczył szef Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne historia Polski Arkadiusz Mularczyk

Ogromne starty w wyniku agresji Niemiec. Mularczyk: Polska utraciła ok. 11,2 mln obywateli

Wskutek wojny oraz przesunięcia granic państwo polskie w ciągu 7 lat utraciło około 11,2 milionów obywateli - przekazał Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Podkreślił, że podczas II wojny światowej do niewolniczej pracy wywieziono ponad 2 mln 100 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa reparacje wojenne zbrodnie wojenne Arkadiusz Mularczyk społeczeństwo Niemcy

83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia przez cały dzień przedstawiamy audycje specjalne, a w nich m.in. rozmowy z ekspertami ­i historykami, a także transmisje obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU