Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Piotr Gliński: BohaterOny to uhonorowanie tych, którzy przyczynili się do pielęgnowania historii Polski

Przewodniczący Kapituły Nagrody BohaterONy, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, otwierając galę wręczenia tych nagród, powiedział, że są one uhonorowaniem wszystkich tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania historii Polski i jej bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

TYLKO U NAS "Praktycznie każda placówka miała swojego Rychlewicza". Ambasador RP w Turcji o polskim konsulu, który ratował Żydów

- Nie ma większej debaty nad postawą polskiego rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej. Praktycznie każda polska placówka dyplomatyczna miała swojego Rychlewicza lub Ładosia. To nie było indywidualne bohaterstwo, ale system, który działał dla zapewnienia ochrony polskim obywatelom. Konsul lub dyplomata nie zajmuje się narodowością, tylko sposobem udzielenia pomocy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Kumoch, ambasador RP w Turcji. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust dyplomacja

TYLKO U NAS Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Szansa na uhonorowanie członków Grupy Ładosia

- List prezydenta Izraela w sprawie polskich dyplomatów ratujących Żydów to dobry krok na drodze do ich uhonorowania - tak mówi Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu. Na jego apel w sprawie nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata członkom Grupy Ładosia odpowiedział prezydent Izraela Reuwen Riwlin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Żydzi Holokaust HISTORIA sprawiedliwi wśród narodów świata

79. lat temu zakończyła się bitwa o Tobruk. W walkach brała udział polska Brygada Strzelców Karpackich

Bitwa o twierdzę w Tobruku zakończyła się w nocy z 9 na 10 grudnia 1941 roku. Zwycięskie wojska alianckie pokonały niemieckie oddziały pod dowództwem generała Erwina Rommla. W walkach znaczący udział miała polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem generała Stanisława Kopańskiego. Udana obrona Tobruku w 1941 roku była najsłynniejszym epizodem II wojny światowej w Afryce Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Tobruk Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich

Historyk o "odniemczaniu" zbrodni niemieckich i nazywaniu ich nazistowskimi. "To były dziesiątki lat pracy"

"To były dziesiątki lat pracy, to był proces, w wyniku którego dziś już politycznie niepoprawnie jest mówić »zbrodnie niemieckie« na zbrodnie niemieckie" - powiedział profesor Bogdan Musiał, komentując zmianę retoryki w zachodniej przestrzeni publicznej, gdzie "oczywiste zbrodnie niemieckie zaczęto nazywać nazistowskimi".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy faszyzm historia Polski

"Ratowali ludzkie życia". Grupa ocalałych z Holokaustu apeluje do Trzaskowskiego ws. upamiętnienia "Grupy Ładosia"

Grupa ocalałych z Holokaustu oraz ich potomków zawnioskowała do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o upamiętnienie Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego. Fałszując dokumenty tożsamości fałszowali ludzkie przeznaczenia i tym samym ratowali ludzkie życia - czytamy. Apel skierowany do Trzaskowskiego pod koniec listopada dotyczy nazwania na część Ładosia i Rokickiego którychś z warszawskich ulic.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie Holokaust Rafał Trzaskowski HISTORIA Żydzi historia Polski