Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Ideologie totalitarne źródłem masowych mordów w czasie II wojny światowej. Dziś konferencja naukowa

Związki totalitaryzmów z ludobójstwem, jego mechanizmy i narzędzia - to główne zagadnienia poruszane podczas konferencji naukowej "Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów". Konferencja odbywa się online, bierze w niej udział 25 naukowców z 10 krajów, którzy analizują procesy narodzin ideologii totalitarnych, które następnie przeradzały się w systemy terroru i eksterminacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA HISTORIA ludobójstwo Instytut Pileckiego historia Polski

Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) zostało utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. Wydana właśnie książka "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane" pod redakcją Anny Duńczyk-Szulc po raz pierwszy ukazuje w całości oraz w nowatorskim opracowaniu zbiór zdjęć odnaleziony w 1946 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust getto warszawskie

Historia opowiadana online. Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło lekcje o II wojnie światowej

Muzeum Powstania Warszawskiego ze względu na ograniczenia związane z epidemią uruchomiło program lekcji muzealnych prowadzonych online. Zajęcia prowadzi zespół ponad dwudziestu pracowników muzeum, którzy opowiadają o drugiej wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski edukacja Muzeum Powstania Warszawskiego

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 faszyzm Niemcy Włochy Benito Mussolini Adolf Hitler nazizm

"Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nic mu nie wiadomo o tym, "by doszło do jakiegokolwiek przewartościowania wydarzeń w Katyniu". Jednocześnie zarzucił Polsce "zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii" Polski i Rosji. To odpowiedź na informacje polskiej ambasady w Moskwie, która informowała o konferencji historycznej na której padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Katyń Zbrodnia Katyńska polityka historyczna historia Polski relacje polsko-rosyjskie Europa

Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA dzieła sztuki literatura szpieg Rafael Santi społeczeństwo Kuwejt Bliski Wschód Władysław Anders Michał Żakowski Trójka

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie historia Polski Żydzi HISTORIA Warszawa mazowieckie Andrzej Duda prezydent

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich