Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Instytut Pileckiego historia Polski Żydzi Holokaust II wojna światowa

Niemcy i Polska: polityka historyczna naszego zachodniego sąsiada

Niemcy były, są i będą naszym największym sąsiadem Polski. Polskę i Niemcy zawsze będą łączyły pozytywne i negatywne sprawy, będzie nas łączyła, ale i dzieliła, historia. Jaka jest polityka historyczna współczesnych Niemiec, jakie w niej miejsce zajmuje Polska?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy II wojna światowa polityka historyczna Niemcy POLSKA Instytut Pileckiego Klub Trójki Trójka Łukasz Jasina

"Rotmistrz Witold Pilecki coraz bardziej obecny w światowej pamięci historycznej"

"Ochotnik - prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" autorstwa Jacka Fairweathera to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien dowiedzieć się cały świat. W "Kulturalnej Jedynce" z autorem książki rozmawiała Anna Lisiecka. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski wystawa Instytut Pileckiego literatura Anna Stempniak Anna Lisiecka

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Żydzi historia Polski Witold Banach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONAT POLSKIEGO RADIA Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Dziś odbędzie się gala wręczenia nagród

W Łazienkach Królewskich w Warszawie w Pałacu na Wyspie odbędzie się gala wręczenia nagród w 13. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych plebiscytu jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski pamięć Instytut Pileckiego Muzeum Historii Polski Robert Kostro wystawa plebiscyt Polskie Radio patronat POLSKA

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie. Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Witold Pilecki Żydzi Instytut Pileckiego Holokaust

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Instytut Pileckiego wystawa Witold Pilecki Berlin plebiscyt

"Ich odwaga jest wielka i godna podziwu". Upamiętniono rodzinę zamordowaną za pomoc Żydom

Zofia i Boguś Krasuscy, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali uhonorowani przez Instytut Pileckiego w Tworkach k. Siedlec. To ostatni przed wakacjami kamień z pamiątkową tablicą odsłonięty w ramach instytutowego projektu "Zawołani po imieniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Instytut Pileckiego sprawiedliwi wśród narodów świata