Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego uczy niemieckich nauczycieli i uczniów o Witoldzie Pileckim i Grupie Ładosia

Berliński oddział Instytutu Pileckiego prowadzi seminaria dla niemieckich nauczycieli i uczniów o mniej znanych wydarzeniach II wojny światowej, jak działalność Witolda Pileckiego czy Grupy Ładosia. Jesteśmy zadowoleni, bo nasza oferta edukacyjna jest dobrze oceniana i cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Alexander Kliymuk z instytutu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust Niemcy Berlin Instytut Pileckiego historia Polski

Dr Joanna Nikel: tysięcy faktów indywidualnej pomocy Żydom z pewnością nie poznamy

- Rzeczywistość, jaką okupant stworzył, powodowała, że masowa pomoc Żydom była niemożliwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - Na terenach okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób, które pomagały Żydom - mówiła z kolei dr Joanna Nikel, historyk Instytutu Pileckiego. - Tysiące faktów indywidualnej pomocy nie zostało zarejestrowanych i tych historii z pewnością nigdy nie poznamy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego II wojna światowa Żydzi historia Polski społeczeństwo

"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów

Instytut Pileckiego przedstawił portal PaszportyZycia.pl (alt. passportsforlife.pl, reisepassedeslebens.pl),  poświęcony historii Grupy Ładosia, która podczas drugiej wojny światowej prowadziła akcję kupowania, fałszowania i kolportażu paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą. Stronę tę przedstawiono podczas internetowej konferencji "Służba i solidarność. Jak polska dyplomacja przeciwdziałała Zagładzie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego Holokaust Żydzi historia Polski społeczeństwo

"Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". Mniej znane oblicze historii Holokaustu

Robiąc w zeszłym roku film "Czas Zagłady" mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach (...). Obiecaliśmy sobie, że tym razem postaramy się dać tym ofiarom głos - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grygiel, współtwórczyni filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", który w tym roku był wyświetlany przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Holokaust II wojna światowa Instytut Pileckiego Błażej Prośniewski

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego II wojna światowa Holokaust Żydzi Niemcy

Polsko-izraelska współpraca energetyczna. Konferencja w Tel-Awiwie

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że w Polsce rośnie świadomość na temat zmian klimatycznych i kwestii związanych z ochroną środowiska. Minister przedstawił plany transformacji energetycznej podczas polsko-izraelskiej konferencji, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Tel-Awiwie i Bank Izraela.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Donald Trump Polonia gospodarka polska klimat Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Izrael Instytut Pileckiego

"Tylko z pozoru wydaje się być obszerna". Ekspert o wiedzy nt. popełnionych w Polsce zbrodni niemieckich

- Wiedza o zbrodniach popełnionych podczas niemieckiej okupacji w Polsce tylko z pozoru jest obszerna, dlatego ogromną wartość dla badań ma powojenna dokumentacja procesowa - ocenia dr Joanna Nikel z Instytutu Pileckiego. Historyczka zwróciła też uwagę na brak właściwego rozliczenia zbrodni niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Niemcy Instytut Pileckiego II wojna światowa HISTORIA POLSKA

Niskie wyroki, uniewinnienia. Tak Niemcy rozliczali swoje zbrodnie wojenne

Śledztwa i powojenne procesy przeciwko zbrodniarzom nazistowskim były tematem dyskusji zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie. - Problemy prawne i wymiar polityczny stanowią oś do wszystkich rozważań nad skandalem braku powojennej sprawiedliwości - mówi dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy III Rzesza II wojna światowa Instytut Pileckiego Berlin zbrodnie wojenne Europa

"Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe

W archiwum cyfrowym Instytutu Pileckiego znajduje się przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki historia Polski społeczeństwo Instytut Pileckiego cyfryzacja

Ideologie totalitarne źródłem masowych mordów w czasie II wojny światowej. Dziś konferencja naukowa

Związki totalitaryzmów z ludobójstwem, jego mechanizmy i narzędzia - to główne zagadnienia poruszane podczas konferencji naukowej "Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów". Konferencja odbywa się online, bierze w niej udział 25 naukowców z 10 krajów, którzy analizują procesy narodzin ideologii totalitarnych, które następnie przeradzały się w systemy terroru i eksterminacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA HISTORIA ludobójstwo Instytut Pileckiego II wojna światowa historia Polski