Polskie Radio
Section05
Jacek Raginis-Królikiewicz

Michał Boym, podróżnik na miarę Marco Polo

Przedzierał się drogą lądową z Indii do Europy, jako pierwszy opisał chiński mur i zaznaczył na mapie Pekin, odczytał tajemniczą transkrypcję na kamieniu w Singanfu, ewangelizował dwór cesarski i poświęcił życie wypełnieniu specjalnej misji dyplomatycznej. Michał Boym - XVII-wieczny misjonarz, jezuita i poseł chińskiego cesarza. Bardziej znany i ceniony w Chinach niż w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Chiny HISTORIA Kościół Jacek Raginis-Królikiewicz

Alfred Rosenberg. Człowiek będący wcieleniem diabła?

125 lat temu w styczniu 1885 roku przyszedł na świat człowiek, o którym mówiono potem, że to on stworzył Adolfa Hiltera. Kim był Alfred Rosenberg? Dlaczego  - chociaż on sam nikogo nie zabił – ponosił odpowiedzialność za śmierć setek tysięcy osób? Co zawierał pisany przez niego dziennik i w jakich okolicznościach został przywłaszczony?
Zobacz więcej na temat:  Alfred Rosenberg HISTORIA historia Polski Jacek Raginis-Królikiewicz Niemcy Żydzi nazizm

Benedykt Dybowski: siła woli przezwycięża wszystko

Kamczatka, jezioro Bajkał, Wyspa Beringa - te miejsca między innymi eksplorował słynny polski podróżnik, badacz, antropolog, odkrywca i lekarz, zesłaniec styczniowy 1863 roku - Benedykt Dybowski. I właśnie jego życiu i działalności naukowej jest poświęcone słuchowisko Marty Kawalec, które radiowa Jedynka wyemituje w sobotę tuż po 21.oo. Zapraszamy. W roli Dybowskiego - Stefan Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA Benedykt Dybowski